Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kā pašlaik notiek mācību process bērnudārzā? Pirmsskolas izglītība bērniem no piecu gadu vecuma Latvijā parasti ir bijusi obligāta. Kā bērnudārznieki mācās šobrīd, laikā, kad bērnudārzā var atrasties tie bērni, kuru vecākiem nav iespēja nodrošināt citu iespēju viņu pieskatīšanai. Pārējie ir mājās un varbūt arī mācās. Vai vecākiem jābūt spējīgiem nodrošināt to, lai īpaši tie bērni, kuri septembrī sāks skolas gaitas, būtu tam labi sagatavoti? 

"Bērns mācās nepārtraukti, tā piesēšanās pie matemātikas vai burtiņiem, kas liekas vispamatīgākais, kas vajadzīgs skolai, tā jau nav tikai mācīšanās. Mācīšanās ir ikdienā, mācīšanās ir saskarsme," raidījumā Ģimenes studija norāda pirmsskolas izglītības iestādes “Ābecītis” vadītāja vietniece Līvija Baļčūne.

"Šobrīd mācīšanās ir mājās, ģimenē sadzīvot, būt mīlētām un gribētam, arī pašam mīlēt visus, saprasties ar visiem, tā ir milzīgi svarīga mācība, kas viņam iedos daudz vairāk, nekā, ja viņš rudenī būs aizmirsis, kā izskatās burts k," pārliecināta Baļčūne.

Viņa stāsta, ka sākoties ārkārtas situācijai audzinātājās mierinājušas un drošinājušas vecākus, ka nekas slikts nenotiks, ja bērns mācības izlaidīs kādu brīdi šajā situācijā.

"Bērni līdz martam ir mācījušies diendienā. Viņi ir bijuši šajā ritmā un viņi ir skolai gatavojušies," uzskata Baļčūne. "Ja arī pieņemam sliktāko scenāriju, ka līdz vasarai nesatiktos, arī tad nekas briesmīgs nenotiks. Tas ir mans stingrs uzskats un pārliecība."

Bērnudārzā "Ābecītis" katras audzinātājas un katras grupas ziņā, vai un kādus mācību materiālus sūtīt vecākiem.

Rīgas 213. pirmsskolas izglītības iestādes audzinātāja Ieva Strapcāne-Abase, stāsta, ka audzinātājas nodrošina mācību procesu attālināti. 

"Sākotnēji tas bija sarežģīti, tagad katru pirmdienu nosūtu uzdevumus vecākiem un bērni iespēju robežās tos īsteno. Attiecīgi un vecāki atpakaļ, ko bērni paveikuši," skaidro Ieva Strapcāne-Abase

Tās nav tikai darba lapas, dažādi radoši uzdevumi, ko var veikt, kad dodas pastaigā. Arī daudzi vecāki aktīvi iesaistās, nodrošinot atgriezenisko saiti.

Strapcāne-Abase piekrīt, ka tie bērni, kas rudenī dosies uz skolu, šobrīd jau vairāk nostiprina apgūtās prasmes, nevis mācās tik daudz jaunas lietas.

Siguldas pirmsskolas izglītības iestādes “Tornīši” vadītāja Indra Podziņa vērtē, ka šī situācija prasību, kas ir jaunajā programmā "Skola 2030", ka pedagogiem ir jāspēj pāriet no bērna mācīšanas uz mācību virzīšanu, piespiedusi īstenot arvien straujāk un kvalitatīvāk.

"Grūtāk ir bērniem, kuri bija pieraduši, ka skolotājs noliek visu priekšā un pasaka, ko darīt. Šinī brīdī bērni piedzīvo, ne tikai bērni, ģimenes, jo mazie bērni bez vecākiem daudz ko nevar izdarīt, ka apgūtās zināšanas, kas ir apgūtas, ir jāpielieto neierastākā situācijā. Te ir stāsts par kompetencēm," atzīst Indra Podziņa.

Arī Ropažu novada vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā pirmsskolā Elīna Damme, "Skola 2030" eksperte Liene Rolanda norāda un mierina vecākus, ka bērni, kas līdz šim cītīgi mācījušies bērnudārzā, būs gatavi sākt mācības 1.klasē rudenī.

Kā notiek mācīšanas mājās bērnudārzniekiem, pieredzē dalās mammas.