Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gunta Lāce ir četru bērnu mamma, talantīga matemātikas skolotāja un Limbažu Valsts ģimnāzijas direktore. Guntas tētis, fiziķis un profesors Ivars Lācis bijis Latvijas Universitātes rektors, bet mamma Dace Lāce arī ir matemātiķe un pedagoģe, kas 30 gadus kā direktore vadījusi Rīgas 64.vidusskolu. Līdz ar Guntas bērniem Reini, Rūtu, Henriju, kā arī Annu, kas sarunai pievienojas no Vācijas, visas trīs paaudzes – ģimenes portretā.

"Mūsu dzimtā vēl daudzi, lai arī ar dažādiem līkločiem nonākuši un darbojušies pedagoģijā," atzīst Gunta Lāce. 

Par to arī caur šīs ģimenes prizmu saruna Ģimenes studijā.

Lai arī sākotnēji par pedagoģi Gunta izvēlējusies kļūt kādas grāmatas iespaidā, tomēr beigās vecāku dzīvei bijusi izšķiroša nozīme. Viņa atzīst, ka nobijusies kļūt par ārsti un aizgājusi pa to ceļu, kas ģimenē ir viszināmākais.

"Sajūta, ka strādāt izglītībā var ar aizrautību, noteikti nāk no ģimenes," atzīst Gunta.

Guntas Lāces vecākais dēls Reinis ir programmētājs, ikdienā daudz laika pavada pie datora, brīvajā laikā cenšas iziet ārā paskriet.

Meita Anna dzīvo Vācijā, Āhenē, un strādā arhitektūras birojā jau kopš 2013. gada.

Rūta stāsta - kamēr es izaugu, biju jaunākais bērns ģimenē, bet vēlāk pievienojies arī brālītis Henrijs. Rūta šobrīd gaida savu universitātes izlaidumu, tāpēc oficāli skaitās studente, ir darba meklējumos un domā, kā savu dzīvi virzīt tālāk. Mazliet piestrādā par ekonomikas skolotāju mammas vadītā skolā.

Pastarītim Henrijam ir deviņi gadi un viņš mācās Limbažu Valsts ģimnāzijas 3.klasē un savu dienu pavada pie datora.

Guntas mamma Dace patreiz ir pilna laika pensionāre. Jau piecus gadus vairs nav bijusi skolēnu priekšā, bet līdz 2016. gadam strādāja Rīgas 64. vidusskolā. Dace Lāce atklāj, ka viņa ir bagāta vecmāmiņa, jo bez šiem četriem viņai ir vēl septiņi mazbērni.

"Netrūkst gan ko nervozēt, gan priecāties, emocijas ir plašas," bilst Dace Lāce.

Tagad, pavasarī, viņa rosās pa dārzu un cenšas kustēties.

Ivars Lācis bilst, ka viņš pa laikam meitai kaut iemācījis, pa laikam kaut ko traucējis viņai apgūt. Visu apzināto mūžu darbojies izglītībā, pamatjoma - fizika. Priecājas par Guntu un viņas bērniem, kas tiek galā gan ar ikdienas sīkumiem, gan Covid izaicinājumiem.

Sevi dēvē par "brīvo aizsargu", jo savas dienas daudz pavada datorā, nedaudz saistīts ar akadēmisko izglītību, bet dienas galvenā daļa ir atpūta, skrējiens pa mežu un pēc iespējas kalpot kundzei dārzā.

Gunta atzīst, ka viņai svarīgi bērniem nodot - "pie mammas var atnākt vienmēr, gan, ja ir sagrēkojies, sadarījis viskautko, bet mamma ir tā, kurai var un vajag uzreiz zvanīt, ja ir slikti.

"Ir ļoti forši, ja piezvana arī tajās situācijas, kad ir ļoti  labi - kad ir nokārtoti eksāmeni, kad ir satikti citi labi cilvēki, dabūts labs darbs, ir vienkārši kas labs noticis," atklāt Gunta. "Man ļoti gribētos viņiem būt stiprajai aizmugurei, kā mani vecāki bijuši man."

Tāpat svarīgi, ka ģimenes pamatvērtības tiktu nododas tālāk, lai ģimenē valdītu godīgums, lai atklāti varētu izrunāt lietas, patīkamās un nepatīkamās, zināt, ka tiksi uzklausīts.

"Bērni jau labāk zina, ko dabūjuši mājās no mamma, no omes un opja, tas ir tas, kas viņus veido," uzskata Gunta.