Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Valsts policija norāda, ka bērns, kurš uzsācis skolas gaitas, gada laimē mēro ceļu uz skolu un atpakaļ uz mājām vairāk nekā 300 reižu. Kas vecākiem vēl pirms skolas sākuma būtu jāatgādina un jāpārrunā ar bērniem, lai ceļš uz skolu tiešām būtu drošs un bērni zinātu, kā rīkoties, ja iekļūst neierastās un sarežģītās situācijās, atgādinām Ģimenes studijā.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas Bērnu satiksmes drošības projektu vadītāja Valda Kjaspere norāda, ka svarīgas ir zināšanas, lai bērns justos droši un ielas. Protams, pirmās zināšanas bērns gūst ģimenē.

"Vislabākais variants ir, ja vecāks piedāvā bērnam būt vadītājam, kad šķērso ielu, viņš piedāvā variantu un vecāki to var akceptēt un palīdzēt saprast, ka ir izvēlējies īsto ceļu," stāsta Valda Kjaspere.

Valda Kjaspere iesaka vērot ielu kopā ar bērnu, lai trenētu sajūtu, kā izprast, cik nepieciešams laika, lai pārietu ielu, kamēr tuvojas mašīna.

"Braucošie transporta līdzekļi reizēm ir tie, kurus bērns nevar novērtēt: cik tālu tas ir un cik ātri atbrauks," atzīst Valda Kjaspere. "Te es aicinu vecākus vērot ielu. Piemēram, nostājamies ielas malā un ieraugām kādu koku tālumā. Cik vajadzēs laika, ka mašīna atbrauktu no tā koka. Kamēr mašīna brauc, skaitām - viens, divi, trīs, četri, pieci. Vai paspējām pāriet ielu. Ar pieciem soļiem nevar, tātad koks jāmeklē tālāk, līdz bērns izprot, cik tālu ir jābūt mašīnai, lai viņš ar solīšiem tiktu pāri brauktuvei. Tas ir viens no veidiem, kā trenēt sajūtu, cik tālu jābūt mašīnai, kura varēs nobremzēt manā priekšā, ja būšu uz brauktuves."

Valsts Policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Līga Trukšāne iesaka izveidot vecāku vizītkarti, kur norādīts vecāku vārds, telefona numurs, arī mājas adrese un norādīta skola, kurā mācās, un noglabāt to somā labi zināmā vietā, lai nepieciešamības gadījumā var sazināties ar vecākiem. Šāda vizītkarte var noderēt, ja gadās apmaldīties. Tāpat ir svarīgi pārrunāt, kā reaģēt, ja uz ielas kāds svešinieks piedāvā gardumus vai dzērienu. Jāņem vērā, ka šādi piedāvājumi var būt ļoti ticami.

Bērns sabiedriskā transportā drīkst braukt viens no septiņu gadu vecuma, taču ir situācijas, kad arī bērni pirmsskolas vecumā vēlas vieni kaut kur braukt ar sabiedrisko transportu, atzīst Autotransporta direkcijas sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Plone.

Šoferim šādā gadījumā būtu jāsauc Valsts policija vai jānogādā bērns tuvākajā policijas iecirknī. 

"Rīgas satiksmes" Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševica-Feldmane skaidro, ka Rīgā šādām situācijām, kad mazs bērns viens brauc sabiedriskajā transportā, vairāk uzmanības pievērš kontrolieri un vajadzības gadījumā sazinās ar pašvaldības policiju.

Baiba Bartaševica-Feldmane iesaka vecākiem ar bērniem pārrunāt drošību transporta pieturvietās, kā arī pārliecināties, ka bērns zina, kurā pieturā jāiekāpj un jāizkāpj, dodoties uz skolu un mājās.

Starppilsētu autobusos bērniem biežāk gadās pabraukt garām savai pieturai, iesnausties, vai aizskatīties telefonā. Šādos gadījumos vienmēr iesaka uzreiz vērsties pie šofera.