Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Par sevi viņš atstāja ļoti jauka, pieklājīga, rūpīga vīrieša iespaidu. Plānoja lidot uz Latviju un satikt mani. Pēc tam, protams, piedāvāja, ka tikko kā būs iespējams – man būs jādodas pie viņa, jo viņš grib ar mani pavadīt atlikušo dzīvi. Braucot komandējumā, atsūtīja sertifikātu ar naudas summu, kas viņam būs par četru nedēļu darbu. Summa bija ar sešām nullēm. Rakstīja, ka es viņam esmu viss un atdos naudu, kad ieradīsies Latvijā. Šie ir daži fragmenti no stāsta, ko Ģimenes studijai uzticēja kāda sieviete.

Kāpēc aizvien leknāk zeļ krāpniecība, kas saistīta ar romantisku attiecību veidošanu internetā, kādi ir viltvāržu lietotie darbības mehānismi un kāpēc aizvien atrodas kāds, kas uz tiem uzķeras, vērtē Drošāka interneta centra vadītāja Latvijā Maija Katkovska un un klīniskā psiholoģe Kristīne Balode.

"Krāpniecība, kas saistītā ar iepazīšanos ir problēma internetā, kas aktuāla jau 7-8 gadus. Ir ar vien rafinētāki un gudrāki veidi, kā apkrāpt. Tagad pat speciālistiem ir japapūlas, lai saprastu, ka cilvēks, kas vēlas iepazīties, ir krāpnieks un pamanītu kļūdas viņas krāpniecības shēmā, uz kurām pamatojoties cilvēkam var pateikt - jā, šis ir krāpnieks," atzīst Maija Katkovska.

"Absurdākais mūsdienas, ka esam pašu izkultivētā romantisma upuri, ka mums liekas, ka jūtas nodrošinās labklājīgu seksuālo dzīvi, labklājīgu finansiālo dzīvi un labklājīgu bērnu audzināšanu un uzturēšanu. Neviena ģimene, ja paskatāmies uz reālo ģimeņu pieredzi, kur šī labklājība ir, neapstiprinās, ka to nodrošina jūtas, arī pat ne mīlestības jūtas. Jūtas ir viena lieta, otrs - spēt koordinēt savas darbības attiecība pret vērtību sistēmu, nevis emocionālo stāvokli," uzskata Kristīne Balode.

Kristīne Balode norāda, ka jāspēj atdalīt jūtu pasaule no rīcības pasaules un uz sevi kritiskāk paskatīties.

Maija Katkovska atzīst, ka šobrīd vajadzētu būt stipri lielākai piesardzībai, iepazīstoties internetā. Tajā pašā laikā žēl to cilvēku, kas patiešām ar patiesiem nodomiem vēlas iepazīsties.

"Pamatelements, ko vajadzētu pirms satikšanās paprasīt, ir tik daudz iespēju veikt videozvanu," bilst Maija Katkovska.

Ja vienmēr ir kādas atrunas, lai veiktu videozvanu, ir jākļūst uzmanīgākiem. 

Tāpat nevajadzētu sūtīt kailfoto, arī naudas pieprasījums var darīt uzmanību. Sarakstei e-pasta adresi nevajadzētu tādu, kas norāda uz vārdu, uzvārdu. 

Reti krāpnieki darbojas sociālajos tīklos, jo tur ir iespēja ziņot par krāpniekiem. Saziņa parasti notiek WhatsAap vai e-pastā, tikai uzrunā ar sociālo tīklu starpniecību.

"Mums ir svarīgi domāt par komunikācijas kultūru interneta vidē, kur es eju, ko lieku, cik pirms tam pati saprotu, ko es tur gribu. Bieži ir raksturīgi, ka reaģējam uz to, ko otrs saka. Viņš izdara gājienu un es tikai atsitos, tad jau es pazaudējos vispār, kur esmu nonākusi," analizē Kristīne Balode.

"Interneta vides priekšrocība no randiņa kafejnīcā, kur vēl pārdzīvojam klātbūtnes stresu un reizēm nespējam ne padomāt, ne sevi koordinēt, šajā gadījumā ir iespēja, ja stresa līmenis ir tāds, ka nespēju pieņemt adekvātu lēmumu, aiztaisi to telefonu ciet, aizver datoru, iedod sev desmit minūtes saregulēt savu ķermeni: saprast, ko es te gribu. Precēties gribu, izrādās! Vai šis ir veids, kā būs droši vīru meklēt, vai naudu skaitīt prom vai kopīpašumu pirkt. Skatos, ar ko varu pakonsultēties," turpina Kristīne Balode.

Speciāliste arī atzīst, ka ir pilnīgi normāli, ka reizēm pazaudējamies, ka ir svarīga viena saruna ar līdzcilvēku, un kļūstam reflektēt spējīgāki.

"Intensīvu jūtu stāvoklī cilvēks var palikt neadekvāts, viena no manipulācijas tehnikām ir radīt cilvēkā arvien intensīvākas jūtas, lai viņš pieņem lēmums, nespējot racionāli un saprātīgi padomāt. Pirms es spiežu “enter” bankā, pirms es uzrakstu kaut ko, paturēt iespēju sev apzinātāk veidot komunikācijas kultūru, definēt, kur es pati virzos. Nav jau tā, ka tikai tas cilvēks otrā pusē nosaka to, kā notikumi notiks," atzīst Kristīne Balode.