Pagājušā gada nogalē tika pilnveidots un aktualizēts adopcijas process. Raidījumā Ģimenes studija saruna ar atbildīgo institūciju pārstāvjiem un vecākiem par izmaiņām adopcijas kārtībā. Reizē arī atgādinājums, kāds ceļš jāiziet tām ģimenēm, kas vēlas adoptēt bērniņu. Raidījuma viesi Labklājības ministrija Bērnu un ģimenes politikas departamenta pārstāve adopcijas jautājumos Jana Sīpola, atbalsta programmas „Plecs” vadošā eksperte Līga Tetere, Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētājas vietniece Inese Ērgle un Jānis Ābele, tētis adoptētam dēlam un aizbildniecībā esošam dēlam.

  • Grozījumi skar adopciju uz ārvalstīm, nevarēs adoptēt bērnus, kas dzīvo audžu ģimenēs.
  • Visiem, kas vēlēsies adoptēt, būs jāmācās.
  • Jaunajā adopcijas kārtībā noteikti daudzi termiņi tieši procesuālām darbībām, kas iepriekšējā regulējumā nebija.
  • Ja ģimene ir nolēmusi bērnu adoptēt, ir jāvēršas bāriņtiesā ar iesniegumu. Tad bāriņtiesa veic izpētes procesu, kas ilgst ne vairāk kā sešus mēnešus. Bāriņtiesa veic dzīves apstākļu pārbaudi, iegūst informāciju no personas ģimenes ārsta. šobrīd arī cilvēkiem, kas vēlas adoptēt bērnu, ir jāiesniedz narkologa-psihologa atzinums par personas veselības stāvokli. Tāpat bāriņtiesa skaidro citu ģimenē esošo bērnu viedokli.

2018.gadā kopumā Latvijā adoptēts 151 bērns, kas ir par 44 bērniem jeb vairāk nekā piektdaļu mazāk nekā gadu iepriekš, liecina Labklājības ministrijas apkopotā informācija.

No pērn adoptētajiem bērniem 49 bērni tika adoptēti uz ārzemēm, kas ir par 19 bērniem mazāk, savukārt Latvijas iedzīvotāji adoptējuši par 25 bērniem mazāk jeb 102 bērnus.

Arī pērn Latvijas iedzīvotāji izvēlējušies adoptēt gados jaunākus bērnus, jo 93 no 102 adoptētajiem bērniem ir vecumā līdz desmit gadiem, bet tikai deviņi - no desmit līdz 18 gadiem. Savukārt uz ārvalstīm adoptēti 32 bērni no desmit gadu vecuma, bet gandrīz uz pusi mazāk jeb 17 bērni adoptēti vecumā līdz desmit gadiem.

Lai adoptētāju atsaucība augusi, bet arvien cilvēki vēlas adoptēt bērnus līdz septiņu gadu vecumam, bez veselības problēmām un vienu bērnu.