Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā ir vissliktākie vienaudžu vardarbības rādītāji OECD valstu vidē. Ģimenes studijā diskutējam par to, kā atpazīst to, ka bērns tiek emocionāli vai fiziski pazemots skolā un kibervidē, skaidrojam mobinga rašanās iemeslus un pirmos soļus vardarbības novēršanā. Tāpat interesējamies, kāda palīdzība pieejama gan cietušajiem, gan pāridarītājiem. Raidījuma viešņas: Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Gunita Kleinberga un sociālā projekta "Neklusē" līdzautore Marika Andžāne. Pieredzē par to, kā ir būt tam, kuru apceļ, kā ir būt tam, kurš dara pāri, dalās mūziķis Markus Riva un aktieris Gints Andžāns.

Mobings tā ir vienaudžu vardarbība, kas ietver atkārtotas pazemojošas darbības pret otru bērnu. Bieži viens šis bērns ir arī vājākā pozīcijā.

Kibermobings ir saistīts ar virtuālo vidi, sekas ir atšķirīgas. Ja kaut kas ir uzrakstīts vai nofilmēts un ievietots virtuālajā telpā, to ir grūtāk aizmirst.

Apmēram trešdaļa skolēnu apgalvo, ka ir cietuši no emocionālas vai fiziskas vardarbības klātienē pēdējā pusgada laikā, katrs ceturtais ir saskāries ar mobingu digitālajā vidē. Pāridarītāji ir ne tikai vienaudži, bet arī skolotāji un vecāki.

Projekta “Neklusē” ietvaros izpētītais rāda, ka apmēram 40% cietušo nevēršas pēc palīdzības. Projekta mērķis ir mazināt mobingu kopumā.

Ir izstrādātas aptaujas, kas līdz 9.aprīlim ir pieejamas "edurio" mācību platformā, tās ir domātas skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Lai saprastu, kāda ir situācija skolās un ar kuru auditoriju par kādām situācijām ir jārunā.

No februāra būs pieejama “Neklusē” mobilā lietotne, kur būs skaidrots, kas ir mobings, kā rīkoties skolēna, ja viņam dara pāri, viņš ir vērotājs vai pāridarītājs. Nils Konstantinovs ir izstrādājis soļus atpazīsti, saki, aktivizē palīdzi vienkāršas darbības, kā šādā situācija reaģēt. Vienokopus visi palīdzības rīki, kā rīkoties.

"Sabiedrībā ir vairāki mīti par mobingu arvien. Viens no tiem – bērniem pašiem ir jātiek ar to galā, otrs – tā ir daļa no augšanas, jo mēs visi zinām, kā tas ir. Vai arī, ja bērns vēršas pēc palīdzības, viņš sūdzas. Ja bērnam dara pāri, viņš pats ir vainīgs, viņš izprovocē to situāciju. Citādi jau neviens pāri nedara. Mums ir izteikti mīti par vardarbību, mēs arī ļoti tolerējam par vardarbību," norāda Gunita Kleinberga

Vecākiem Kleinberga iesaka, ja viņi uzzina, ka bērns cieš no mobinga, rakstiet. Var parunāt ar pedagogu, bet ir jāuzraksta, lai paliek fiksēts. Ar runāšanu nelīdzēs, tas ir viens no klupšanas akmeņiem daudziem vecākiem.