Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Par skolotāju trūkumu skolās runāts jau gadiem. Pandemijas apstākļi šo problēmu tikai saasinājuši. Darbu skolā pēdējā laikā pametuši ne tikai nevakcinētie skolotāji, arī tie, kurus nogurdinājusi skolotāja darba savienošana ar Covid prasību nodrošināšanu, kā arī jaunā mācību satura ieviešana. 

Latvijas pašvaldību savienības veiktā aptauja liecina, ka skolās trūkst ap 600 darbinieku un tas tikai palielina esošo skolotāju slodzi. Lielākās problēmas ir ar matemātikas, latviešu valodas, kā arī dizaina un tehnoloģiju priekšmetiem. Tāpat skolām trūkst arī atbalsta personāla. Kā problēmas risinājumu redz pedagogi, pašvaldības iestāžu pārstāvji, Izglītības un zinātnes ministrija un skolēnu vecāki, skaidrojam Ģimenes studijā.

Drabešu Jaunās pamatskolas direktore Kristīne Paisuma atzīst, ka neizjūt lielu darbinieku trūkumu kā mazā skola. Viņa nenoliedz, ka skolā ir darbinieki, kuri Covid dēļ ir dīkstāvē, bet pārdalīja slodzes un esošajiem darbiniekiem pav tik krass slodzes palielinājums. Skatījās, lai nav tā, ka esošie darbinieki strādātu pārslodzē.

Ogres 1.vidusskolas direktora pienākumu izpildītāja Irina Grigale atzīst, ka akūti skolā trūkst astoņu skolotāju. Stundas mēģinājuši sadalīt starp pārējiem skolotājiem, kas māca attiecīgo priekšmetu. Skolēni tik ļoti nejūt šo stundu trūkumu, tomēr Irina Grigale atzīst, ka skolotāji, kuri uzņēmušies papildus slodzi, jūtas pārguruši un pārstrādājušies. Tas nav ilglaicīgs risinājums. Šobrīd skolā notiek visas stundas, bet skolotājiem tā ir pārslodze.

Irina Grigale arī norāda, ka pedagogu trūkums skolā nav saistīts tikai ar Covid, kopumā nav jaunu pedagogu, ko piesaistīt. 

"Ja kādu pārvilinām no citas skolas, tas problēmu neatrisina. Mēs priecājamies, ka pie mums stundas notiek, citur – nē," norāda Irina Grigale.

Pilsoniskas iniciatīvas „Vecāki par labāku izglītību” pārstāvis Gundars Āboliņš vērtē, ka skolotāju trūkumu izjūt visas skolas. Tā ir sarežģīta problēma, ko katra skola izjūt citādi, liela vai maz skola, pilsētas vai lauku skola. Covid laiks ir summējis dažādas problēmas.

"Skolotāju trūkuma problemātika skar visas skolas. Pat tos, kam šķiet, viss ir kārtībā un direktori ir spējuši atrisināt pedagogu trūkuma jautājumus," atzīst Gundars Āboliņš.

Ierakstā uzklausām izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces redzējumu par izveidojušos situāciju un viedokli par iespējamiem risinājumiem.

Ierakstā uzklausām arī Liepājas 6. vidusskolas latviešu valodas skolotāju Daigu Straupenieci un skolas direktoru Kārli Strautiņu. Kā veicas ar jauno pedagogu piesaisti pilsētas skolās, stāsta Liepājas izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere.

Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību 10. decembrī organizēja tiešsaistes konferenci "Kur tu esi, skolotāj?", lai aktualizētu skolotāju trūkuma problēmas un spriestu par iespējamajiem risinājumiem.