Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Klāt pavasaris un drīz arī svētku brīvdienas, diemžēl šis ir arī karstākais laiks bērnu traumatologiem. Līdz ierastajiem batutiem, šūpolēm un velosipēdiem, šogad ārsti aktualizē arī zirgu izjādēs gūtās  traumas. Kā kopā ar bērniem atpūsties droši un kas jāievēro, dodoties izjādēs, interesējamie Ģimenes studijā.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas radiologs-diagnosts Laura Muižniece norāda, ka jāšanas sports ir brīnišķīgs, tajā pašā laikā atgādinot, ka šajā sporta veidā ir augsts traumatisma risks. 

Laura Muižniece kā mamma, kuras meita nodarbojas ar jāšanu, bilst, ka ģimenei, kas vēlētos doties izjādē, noteikti vispirms jāizvērtē, kur dodas.

Viņa norāda, ka, dodoties izjādē, noteikti galvā jābūt ķiverei. Tas ir arī pirmais noteikums pašas ģimenē. Otrs svarīgs noteikums ir aizsargveste siltā laikā, lai arī to negribas vilkt.

Tāpat būtiski ir koncentrēties uz treneri vai pavadoni izjādes laikā, nevar – pašbilde pa labi un pa kreisi. Ārste arī mudina vecākus bērniem mācīt ar cieņu izturēties pret zirgu.

Latvijas Jātnieku federācijas ģenerālsekretāres palīdze Anita Mangale arī norāda, ka pats galvenais ir drošībā, un bērni, kas nāk uz sporta centru "Kleisti", vispirms tiek mācīti, kā pie zirga pieiet, kā viņu vest, kā tīrīt un seglot. Bez ķiveres nav atļauts nodarboties ar jāšanas sportu.

Jātnieku federācijā ir izstrādāti ieteikumi, bet katrs jātnieku klubs pats izveido drošības nosacījumus apmeklētājiem. Anita Mangale arī norāda, ka tiem, kuri vēlas doties izjādē atpūtas nolūkos, ir jāpainteresējas, kur dodas, vai tur būs droši, vai izjāžu organizatoram ir atbilstoša izglītība.  

"Izvēloties brīvdienu izjādes vietu, jāizvērtē, kur tas notiek - laukumā vai apvidū, vai ir pavadonis, nevar bērnu uzsēdināt zirgā un palaist vienkārši pa dabas taku," bilst Anita Mangale.

Jātnieku sporta kluba "Potenciāls" valdes priekšsēdētāja Ieva Dundure, kura organizē arī brīvdienu izjādes, atzīst, ka cilvēku interese doties izjādes pieaug.

"Atpūtniekus vedam pie pavadas, jo nebūtu prātīgi sasēdināt iesācējus zirgos un palaist brīvā dabā apvidū, kur zirgs ir ārpus savas ierastās vide, kur viņu var sabiedēt mašīnas vai riteņbraucēji," skaidro Ieva Dundure.

Viņa atgādina, ka zirgs ir dzīva būtne, kas labi jūt savu jātnieku, zirgs jūt, ka jātnieks ir iesācējs un reizēm tas var būt bīstami. Nevar vienkārši kāpt zirga mugurā un laisties aulēkšos.

Raidījuma otrajā daļā

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks un Liepājas reģionālās slimnīcas traumatologs Jānis Vozņesenskis atzīst, ka mainās traumu gūšanas spektrs, bet nemainīgi, iestājoties siltākam laikam, pieaug traumu skaits bērniem.