Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Atgriežoties skolā pēc ziemas brīvlaika, tas ir no 2021.gada 4. janvāra, mutes un deguna aizsegi gan stundu laikā, gan ārpus mācību procesa būs jāvalkā arī 1.-4. klašu skolēniem. Pret šī lēmumu stāšanos spēkā protestē daudzi vecāki, portālā Manabals.lv apmēram 27500 iniciatīvas atbalstītāju aicina to atcelt. Vai mediķi apstiprina vecāku pieņēmumu, ka bērni tā ieelpos mazāk svaiga gaisa un tas kaitēs viņu veselībai, un kā skolā varēs īstenot valdības noteiktās prasības, interesējamies Ģimenes studijā.

Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste, pediatre, bērnu alergoloģe, pneimonoloģe Ineta Grantiņa norāda, ka ir vairāki pozitīvi aspekti, valkājot masku.

"Redzam, ka pacienti slimo mazāk, līdz ar to, ka viņi valkā masku, ir iespējams mazāks inficēšanās risks ar dažādiem citiem vīrusiem," norāda Ineta Grantiņa. "Redzam, ka ir mazāks pacientu skaits, viens otram nenodod arī citas respiratorās infekcijas. Otrs pozitīvais no masku valkāšanas - bērniem ar astmu izraisītājfaktori ir putekļi, putekšņi, citi alergēni, arī no tā maska nedaudz aizsargā."

Ārste atzīst, ka jebkura pārmaiņa ir grūti pieņemama un ir jāmācas. Viņa arī min, ka maska nav tik apspīlēta, lai tai neplūstu cauri brīvi gaiss. Tas ir mīts, nesaprašana vai neizskaidrošana.

"Tad mēs visi ciestu, slimnīcās cilvēki, ārsti, kas strādā ar masku ikdienā gadiem, no attīstības traucējumiem, bet man liekas, ka mums ārsti ir diezgan gudri," vērtē Ineta Grantiņa.

Tāpat ārste norāda, ka skolēniem plaušu tilpums ir labs un elpošanas nepietiekamība neradīsies, ja valkā masku. Masku valkāšana neietekmēs plaušu attīstību. 

Maska ir viens no infekcijas ierobežošanas pasākumiem! Vienas maskas ieteicamais valkāšanas ilgums - 4 stundas, bērniem būtu vēlams dot līdzi uz skolu divas maskas.

Psiholoģijas doktore, Latvijas Universitātes pētniece Ieva Stokenberga atzīst, ka viņai patīk ideja, ka rūpējamies par to, kādu gaisu elpo mūsu bērni.

"Ļausim un rūpēsimies, lai mūsu bērni skolā elpo no vīrusa brīvu gaisu. Un tieši šādā veidā - visi liekot maskas, mēs to mērķi sasniegsim," pārliecināta Ieva Stokenberga.

Ieva Stokenberga norāda, ka ir trīs galvenie aspekti, ko vecākiem vērts pārdomāt. Viens no tiem ir attieksme: mēs, vecāki, gribam, lai bērni var pēc iespējas ilgāk pēc iespējas labi sev pierastajā vidē mācīties.

"Pašiem sev ir skaidri jāpasaka, ka maska ir labākai šobrīd. Tas ir labākais papildinājums distancēšanās un roku mazgāšanas paņēmieniem," bilst Ieva Stokenberga. "Maska tas ir kaut kas foršs un maska pasargā no inficēšanās."

Attieksmei ir jāsākas no vecākiem. Svarīgi, kādu attieksmi vecāki demonstrē.

Tāpat svarīgi, ko domā citi. Ja vecāki liek masku, ja skolotāji liek masku, ja vienaudži liek masku, tā ir norma. Tāpēc svarīgi izmēģināt mājās un arī skolā parādīt, kā pareizi uzlikt un noņemt masku. 

"Mēs varam mēģināt pārskatīt savu attieksmi, maska ir labākais, kas šobrīd ir, lai bērni varētu klātienē turpināt mācīties. Mēs varam atrast pēc iespējas ērtāko risinājumu, kas bērnam patiktu. Nevajadzētu pažēlot, lai tas ir skaits priekšmets, ar ko ir patīkami sevi asociēt," uzskata Ieva Stokenberga.

Francijā jau no oktobra arī skolēni no sešu gadu vecuma nēsā mutes un deguna aizsargus. Vai tas ir radījis kādas problēmas, pieredzē dalās divu bērnu mamma Linda Lāce-Plaisant.

Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais atzīst, ka jau saņemti vairāku vecāku iesniegumi, ja būs jānēsā maskas, viņi izvēlēsies, ka bērni mācās mājās.

Rīgas Valda Zālīša sākumskolas skolotāja Marta Radziņa norāda, ka ir patīkami pārsteigti skolā, ka vecāki ir atbalstoši un "turas pie fokusa, galvenais, ka bērns var nākt uz skolu".

"Ne vienam ierobežojumi nav nekas patīkams un neviens mēs nefanojam par masku nēsāšanu, bet tajā pašā laikā, ja tas mums palīdz mācīties klātienē, kāpēc ne, paldies, Dievam, ir kāds risinājums," uzskata Marta Radziņa.