Radio dzimšanas dienas nedēļā tiekamies ar kolēģa, sporta ziņu balss īpašnieka Mārtiņa Kļavenieka ģimeni. Viņu stāsti par attālināto darbu no mājām, bērnu dzimšanu un Mārtiņa un Līgas iepazīšanos ir cienīgi kļūt par vismaz kāda seriāla epizodi.

Mārtiņa balss, lasot sporta ziņas Latvijas Radio, skan vīrišķīgi un un nosvērti. Tikpat nosvērts un mierīgs Mārtiņš ir arī kopā ar savējiem. Līgas un Mārtiņa ģimenē aug meitiņa Ieva Paula un dēls Jēkabs. Pavisam drīz pasaulē nāks abu trešais bērniņš. Jautrību mājas uztur suņuks Bingo, kurš pamanās čiept mikrofona "švammītes", gan reizi pa reizei Mārtiņam tagad, strādājot mājās, gan cenšas izmantot arī iespēju šīs sarunas laikā.

Darbs no mājām ar klusinātām bērnu čalām fonā

Mārtiņš, kā daudzi Ziņu dienesta korespondenti, šobrīd strādā attālināti. Viņš atklāj, ja ir vajadzīgs klusāks mirklis ierakstam, aizbēg uz mašīnu vai iemūk tualetē, kur ātri "ir gatava" studija. Piemērotākās vietas mājas studijas iekārtošanai Mārtiņš izraudzījies kopā ar Latvijas Radio skaņu operatoriem. Izrādījies, ka tieši mašīna ir vispiemērotākā studijas vajadzībām.

Ieva Paula un Jēkabs zina, ja tētis runā, tad nevar viņu traucēt.

"Bet kā jau maziem bērniem, viņiem tas ātri aizmirstas, kad sākas rotaļas, kad ir emocijas, ir skaļāka balss fonā, vai suns ierējies dažkārt. Vērīgākie sporta ziņu klausītāji to dzirdējuši," stāsta Mārtiņš. 

"Sākumā tik daudz būt mājās un arī strādāt mājās bija neierasti, martā un aprīlī bija jāpierod," atzīst Mārtiņš. Vasara jau bija pieradis pie šīs kārtībās, bet septembrī, kad nedaudz atkal korespondenti atgriezās studijās Latvijas Radio, bija jāpierod pie vecās kārtības.

"Arī pie mājas strādāšanas var pierast, man tīri labi patīk," bilst Mārtiņš.

Līga atzinīgi vērtē vīra darbu no mājām un bilst, ka gan viņa, gan bērni izbauda šo laiku, kad Mārtiņš ir vairāk mājās. 

"Beidzot viņš ir kārtīgi paēdis, jo parasti izbrauca agri no rīta, atgriezās septiņos, astoņos, citreiz pat pusnaktī pēc vēlākām intervijām vai spēlēm," stāsta Līga. Šobrīd ģimene pavada vairāk laika kopā, un Mārtiņš var arī iesaistīties ikdienas gaitās: aizvest bērnus uz bērnudārzu, uztaisīt vakariņas, filmu vakarus kopā rīkot. 

"Vairāk iespēju pavadīt laiku visiem kopā," atzīst Līga.

Radio ir kaut kāda maģiska burvība

Mārtiņš sevi uzskata par maz pieredzējušu Latvijas Radio, jo šogad 8.aprīlī apritēja tieši septiņi gadi, kopš oficiāli strādā Latvijas Radio. 2013.gada 8.aprīlī programmā "Labrīt" izskanējis pirmais viņa veidotais sižets.

"Nākamajā rītā jau debitēju tiešraidē sporta ziņas. Tas bija savdabīgs piedzīvojums, spilgtas atmiņas un liels kauns, klausoties to arhīva materiālu, ko sarunāju," atminas Mārtiņš.

To, ka viņš strādā Latvijas Radio viņš sauc par lielu veiksmi, apstākļu sakritību, būšanu īstajā laikā īstajā vietā, īsto cilvēku satikšanu. "Visas zvaigznes tajā brīdī sakrita," vērtē Mārtiņš.

"Man patīk darbs Latvijas Radio, lai arī divus gadus strādāju arī citā medijā paralēli. Tas vairāk pašizaugsmei un finansiālās situācijas uzlabošanai. Latvijas Radio ir mana pirmā nopietnā, īstā darba vieta. Tā es to arī uztveru joprojām, kā vienīgo īsto. Radio ir kaut kāda maģiska burvība, ko īsti nevaru izskaidrot," atzīst Mārtiņš.

Viņš arī atminas, ka Latvijas Radio kopš bērnības ir skanējis vecvecāku lauku mājās. "Katru dienu pulksten 12 skanēja programma "Pusdiena", tieši pie pusdienu galda, jo vectēvs brauca mājās no darba, tad vecmāmiņa klāja galdu un mēs ēdām," stāsta Mārtiņš. "Varbūt tā saikne pazuda pusaudža gados, tad es Latvijas Radio neklausījos. Bet tas atkal atgriezās studiju gados."

Iespējams, Mārtiņš Latvijas Radio par savu vienīgo īsto darba vietu sauc pateicoties pasniedzējai Ruta Siliņa Rīgas Stradiņa universitātē, kura pēc kāda ikdienišķa studiju semināra norādījusi, ka viņam ir radio piemērota balss un mudinājusi iesaistīties topošajā studentu radio "Runā skaļāk!". "Uzdrošinieties vairāk! Jums jābūt radio," mudinājusi pasniedzēja.

"Tad sāku klausīties, kā es runāju, kā izklausos no malas un varbūt arī pats noticēju, ka to var izdarīt. Pēc trīs gadiem arī nāca darba piedāvājums Latvijas Radio," tā Mārtiņš.

Līga stāsta, ka arī viņas mājā vienmēr skanējis Latvijas Radio, to klausījusies viņas ome. 

"Kad tikko biju iepazinusies ar Mārtiņu, tas bija laiks, kad vēl mācījos vidusskolas pēdējās klasēs, katru rītu, kad ēdu brokastis, es vienmēr viņu dzirdēju pa radio," stāsta Līga.

Līga smejas, ka viņai šī intervija ir debija radio ēterā, tāpēc ir satraukusies. 

Neordinārais randiņš un Jēkaba ierašanās

Neparasts ir Līgas un Mārtiņa iepazīšanās stāsts un neordinārs bijis pirmais randiņš. Iepazinušies viņi nejaušo toreiz populārajā portālā "draugiem.lv", kur bija "Iepazīšanās klubiņš". Mārtiņš stāsta, ka tikko bijis atgriezies no dēkaina vasaras darba Amerikā un bijis nospraudis sev mērķi: man vajag atrast sev darbu Latvijas medijos, atrast dzīvokli, nevis dzīvot kopmītnēs un atrast sev otru pusīti. Pirmie divi mērķi diez gan ātri realizējās. Ar otras pusītes meklējumiem gājis ilgāk. pusīti tā ilgāk gāja.

Līga min, ka sākuši sarakstīties portālā, tad jau sekojušas īsziņas, un pirmais randiņš arēnā "Rīga".

"Pirmais randiņš bija arēnā "Rīga" boksa preses konferencē, kur muskuļoti puspliki vīrieši svērās. Vēl šodien Mārtiņš saka, ka tā laikam nebija īstā vietā, kur pirmajā randiņā vest meiteni," smej Līga.

"Neparasti, bet pirmais randiņš paliek atmiņā uz visu dzīvi," piebilst Mārtiņš.

Līga stāsta, kamēr nebija pieteikušies bērni, abi kopā regulāri gāja uz hokeja spēlēm, basketbola spēlēm, arī uz preses konferencēm viņa gājusi līdzi.

"Man tā bija cita pasaule," atzīst Līga.

Mārtiņš sportā ir no rīta līdz vakaram, bet Līga fano par hokeju un boksu. Arī Ieva Paula un Jēkabs ir kopā ar vecākiem skatījušies hokeju klātienē.

Apmēram pēc mēneša pasaulē nāks Līgas un Mārtiņa trešais bērniņš. Bet tikpat neordinārs kā pirmais randiņš, bijusi arī Jēkaba ierašanās pasaulē. Jēkabs izvēlējās piedzimt mājās, ne tāpēc, ka mamma vai tētis to vēlējas, bet Jēkabs tā izvēlējās. Bija klāt dažu sekunžu laikā.

Līga atzīst, ka ir nelielā panikā, gaidot trešā bērna dzimšanu, jo atceras, cik ātri un negaidīti pasaulē ieradās Jēkabs.

Neskatoties uz pieredzēto, gaidot trešo bērniņu, ģimene mājdzemdībām negatavojas, bet Mārtiņš mierīgi bilst, ka varbūt tas būs vēl lielāks pārsteigums un notikums ārpus komforta zonas.