Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kāds zināšanu minimums nepieciešams, lai vecāki un arī viņu bērni prastu rīkoties, izsaucot un sniedzot pirmo palīdzību, kad ir notikusi nelaime vai ir kāda ārkārtas situācija, skaidrojam Ģimenes studijā. Raidījumā diskutē Latvijas Sarkanā Krusta Pirmās palīdzības un Ārkārtējo situāciju programmas koordinators Lauris Mainieks, Latvijas Pirmsskolas iestāžu un skolas māsu biedrības vadītājas vietniece, Talsu pamatskolas medicīnas māsa Laura Ralle, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Juris Blūzmanis.

 

Speciālistu ieteikumi:

  • Ja ir kādas brūces, tās vispirms jāizmazgā vienkārši ar ūdeni, ja tā nav dziļa, nevajadzētu arī aizrauties ar dažādu plāksteru līmēšanu. Vienkārši nobrāzumi ir jāiztīra un tie arī ātri sadzīst. Ja trauma ir nopietnāka, jādodas uz medicīnas iestādi vai jāizsauc neatliekamā palīdzība.
  • Applaucējumi un apdegumi – obligāti jādzesē vienkārši ar aukstu ūdeni. Ja skarta seja – jāvēršas uzreiz pie ārsta. Vēss tekošs ūdens labi palīdz apdegumam.
  • Ķīmiskiem apdegumiem (ar kādiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem) dzesēšanas laikam jābūt ilgākam; ja bērns šo ķīmisko līdzekli ir iedzēris, var mazliet izskalot muti, drīkst nedaudz padzerties. Pieaugušais drīkst izdzert glāzi ūdens, un uzreiz jāvēršas pēc palīdzības pie profesionāļiem.
  • Arī bites un lapsenes kodums ir jādzesē; ja skarti elpceļi, jāvēršas pēc palīdzības pie mediķiem.
  • Ja dzīvoklī notikusi kāda aizdegšanās un sākusies ugunsnelaime – pirmais bērnam ir pamest nedrošo vietu. Ārā ir drošāk un tad var zvanīt glābšanas dienestam. 
  • Ja bērni ir mājās vieni, noteikti jābūt uzlādētam telefonam, lai varētu piezvanīt 112 nepieciešamības gadījumā. Viegli atcerēties - viena mute, viens deguns, divas acis – 112!