Vai tiešām aptiekas pārvēršas par veikaliem un farmaceiti par pārdevējiem? Vai varam būt droši, ka aptiekā zāles iesaka mūsu nevis aptiekas tīkla labākajās interesēs? Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondenti veltījuši vairākus mēnešus, lai iegūtu atbildes – gan veicot eksperimentu aptiekās, gan arī daudz runājot ar avotiem. Atklājumi un secinājumi raidījumā Īstenības izteiksme.

„Aptieka jau sen nav vieta, kur farmaceits var vienkārši strādāt. Tur ir jābūt labam pārdevējam. Pirms kāda laika atnācu asarās uz mājām, jau grasījos pamest darbu. Tas ir ļoti grūti, kad no tevis gaida, ka cilvēkam iesmērēsi kaut kādu mēslu.”

Jau iepriekš bija dzirdēts: „Neviens jums oficiāli neteiks, bet aptieku ķēdēs ir tie saraksti”. Lapas vai faili ar konkrētu ražotāju zāļu nosaukumiem, kurus aptieku tīklu darbiniekiem esot jāiesaka pacientiem. Vai tādi patiešām ir, nolēmām izpētīt.

Latvijas Radio sāka ar eksperimentu. Kāds žurnālistikas students  piekrita apstaigāt daudz aptieku, izvēlējāmies kopā 20 aptiekas no četriem lieliem tīkliem – „Mēness aptieka,” „Apotheka, ”Benu” un „Euroaptieka”. Zinot, ka visbiežāk cilvēki pērk bezrecepšu zāles pret galvassāpēm un gremošanas problēmām, izdomājām leģendu, ko stāstīt visās aptiekās. Galvenais bija pārbaudīt: ja ir viena kaite, vai viena tīkla aptiekās vienoti ieteiks konkrētas zāles.