Māte – no Latvijas, tēvs – itālis, dzīvesvieta – Šveice. Kad attiecībās iestājās krīze, sieviete ar bērnu atgriezās Latvijā. Tiesa lēma atdot bērnu Šveicē. Par to Dana septembrī pastāstīja Latvijas Radio.

„Jā, es biju tā meitene, kā daudzas no mums, kas aizbrauc. Es aizbraucu uz Šveici uz praksi. Tur piedzima mans dēls. Viņš piedzima ārpus laulības,” stāsta Dana.

Bērns piedzima 2013.gadā, pāris apprecējās trīs gadus vēlāk. Taču tad attiecības sāka ieslīgt aizvien dziļākos konfliktos. Dana stāstīja par vardarbību, ko viņa piedzīvoja no vīrieša puses. 2016.gada vidū sieviete saprata: pierādīt savu taisnību Šveicē bez pietiekamiem finanšu līdzekļiem viņa nevarēs.

„Tu esi citā valstī. Tu esi nekas. Un ja Tev nav naudas, tad Tu esi vienkārši kā lupata,” atzīst Dana.

Tad Dana sāka bēguļot. Līdzi paņēmusi bērnu, viņa sākumā aizbrauca pie sava tēva uz Vāciju. Vēlāk, kā pati saka, vienojoties ar vīru, atgriezusies Šveicē. Bet savstarpējās attiecības pārim neuzlabojās. Tāpēc pērn sieviete ar bērnu atgriezās Latvijā.

„Kāpēc Latvija? Kāpēc mēs aizbraucām uz Latviju? Tas, ka tā ir dzimtene. Te ir drošība, kas uz to brīdi bija nepieciešama. Arī atbalsts no ģimenes un psihologi,” turpina Dana.

Šovasar Latvijas tiesa, saskaņā ar Hāgas konvencijas tiesību normām, lēma atgriezt bērnu Šveicē. Tas bija jāizdara līdz oktobrim. Kā rīkoties tālāk, toreiz pirms diviem mēnešiem Dana vēl nezināja. Bet bija apņēmības pilna turpināt cīņu. Danas advokāte Jeļena Averinska brīdināja: ja māte pati atgriezīs bērnu Šveicē, tad viņai draud aizturēšana un cietumsods.

„Tiklīdz viņa šķērsos Šveices robežu, bērns tiks atņemts. Kamēr bija atgriešanās process, stājās spēkā Šveices tiesas spriedums, ka viņai ir atņemtas vecāka tiesības. Viņai ir tiesības tikties ar dēlu noteiktajā vietā un noteiktas personas uzraudzībā,” skaidro advokāte

Tieši tik koncentrētajā ziņas sižeta formātā Latvijas Radio paguva pastāstīt pirms diviem mēnešiem. Šajā Īstenības izteiksmes raidījumā stāsts, kā notikumi šajā ģimenē attīstījās tālāk, plašāk pievēršoties jautājumam par bērnu nolaupīšanu civiltiesiskajā izpratnē. Iepazināmies ar statistiku, tendencēm, problēmām un iespējamiem risinājumiem bērnu prettiesiskajai aizvešanai un aizturēšanai.