Latvijas koru skaņa ir unikāla mūsu vērtība ar ietekmīgu lomu uz pasaules kormūzikas skatuves. Kur slēpjas tās īpašais spēks un cik pienācīgi paši to spējam novērtēt?

„Es dzīvoju Latvijā jau trīs ar pus gadus. Ar laiku un ar katru kora sezonu es jūtos ērtāk un vēl labāk Latvijā. Man ļoti patīk te dzīvot, būt katru dienu ar latviešiem. Jā, te ir fantastiska vieta,” stāsta amerikānis Kristofers Volšs Sinka. Vēl pirms septiņiem gadiem viņš par Latviju neko nezināja. Līdz 2011.gadā Čikāgā dzirdēja jauniešu kori „Kamēr...”. Koris muzicēja starptautiskas kordiriģentu konferences atklāšanā un tolaik vēl Māra Sirmā vadībā atskaņoja Pētera Vaska un Ērika Ešenvalda mūziku.

„Es domāju - tas ir burvīgākais koris pasaulē!” uzskata Kristofers Volšs Sinka.

Tieši sajūsma par kora „Kamēr...” skanējumu Kristoferā raisīja arī milzu interesi tālo, mazo valsti pāri okeānam, kur spēj piedzimt tik skaista mūzika. Nu Kristofers dzīvo Latvijā, runā latviski, ir precējies ar latvieti Māru, dzied korī „Latvija” un vada Rīgas Projektu kori.

Kristofers ir tikai viens no Latvijas koru skaņas savaldzinātajiem. Visā plašajā pasaulē mūzikas profesionāļi mūsu koru skaņu vērtē ļoti augstu, tai cenšas līdzināties, to padziļināti izzināt un šifrēt. Tā ir patiešām unikāla Latvijas vērtība, ar kuru kormūzikas pasaulē esam vieni no līderiem un toņa noteicējiem. Paši gan savādā kārtā šo fenomenu esam ļoti maz pētījuši.

Šai saistībā raidījumā Īstenības Izteiksme dažas versijas par to, ar ko tad īsti atšķiras Latvijas koru skaņa, kas to veidojis un kā to saglabāt un attīstīt.

Skaista, dzidra, caurspīdīga un smalki niansēta, kurā izskan kas daudz vairāk par profesionālu meistarību – tie ir daži no epitetiem, ko Latvijas kora skaņai velta ārvalstu kora mūzikas speciālisti.