Migrācijas krīze Vidusjūrā vēl aizvien sit augstu vilni. ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos paziņoja par izmaiņām izplatītākajos maršrutos, kā bēgļi un migranti iekļūst Eiropā. Pēdējo mēnešu laikā pieauga to iebraucēju skaits, kas sasniedza Grieķiju pa jūras ceļu. Septembrī vien nepilni pieci tūkstoši cilvēku ieradās grieķu salās. Tas ir lielākais skaitlis kopš pērnā gada marta, kad tika noslēgta vienošanās starp Eiropas Savienību un Turciju. Toreiz, pēc līguma parakstīšanas, neiedomājami lielā migrantu plūsma Grieķijā apsīka. Līdz ar to mazinājās arī Grieķijai pievērstā pasaules uzmanība. Politiķi pievērsās citiem jautājumiem, ārvalstu žurnālisti un filmēšanas grupas aizbrauca. Taču laivas ar migrantiem turpina šķērsot Grieķijas robežu. Un līguma dēļ iebraucēji faktiski tiek iesprostoti tajās pašās grieķu salās, kur septembrī atradās 15 tūkstoši patvēruma meklētāju.

Sprādzienbīstama situācija, pēc vietējo varas iestāžu novērtējuma, izveidojās Lesbas salā. Vietu esošajās nometnēs nepietiek. Taču arī tās nespēj nodrošināt cilvēka cienīgus dzīves apstākļus. Migrantu un bēgļu uzturēšanās apstākļi divus gadus pēc migrācijas krīzes sākuma ir ārpus jebkādas kritikas – cilvēki dzīvo dubļos, bez pietiekamas medicīniskas palīdzības, sagaidot ziemu plānās vasaras teltīs. Tieši šādu ainu Lesbā ieraudzīja arī Ella Semjonova. Reportāža no vēsturiskas salas, kas pārvērsta par mūsdienu dvēseļu cietumu, tas ir šodienas raidījuma Īstenības izteiksme temats.

Lesba ir satriecoša ar savu dabas skaistumu, un tā ir bagāta vēsturiskā mantojuma Grieķijas sala. Aizvēsturiski arheoloģiskie atklājumi liecina par cilvēku klātbūtni salā vairāk nekā trīs tūkstošgades pirms mūsu ēras. Bet šodien Homēra poēmā cildinātā sala visbiežāk tiek pieminēta negatīvu ziņu kontekstā. Lesba atrodas Egejas jūras ziemeļaustrumos, vien aptuveni piecu kilometru attālumā no Turcijas krasta. Un šis apstāklis izšķīra salas traģisko likteni migrācijas krīzes uzliesmojumā. Pirms diviem gadiem Grieķijas salas Egejas jūras austrumos, kas vienlaicīgi ir arī visas Eiropas Savienības robeža, pāršalca līdz šim nepieredzēti migrācijas viļņi. Katru dienu trīs līdz seši tūkstoši migrantu nedrošās gumijas laivās uzsāka riskantu ceļu no Turcijas krastiem un, pārvarot nāves briesmas jūrā, izkāpa grieķu zemē. Kopš 2015. gada Lesbu šķērsoja vairāk nekā miljons bēgļu un migrantu. Šobrīd situācija ir nesalīdzināmi labāka. Mēnesī ierodas ap vienu, diviem tūkstošiem cilvēku. Taču arī šie rādītāji nav mazi.