Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Visas slimības ar tiem neizārstēsim, bet kādu patogēnu vīrusu, baktēriju vai sēnīti no organisma ārā dabūt varēs. Runa ir par ārstniecības augiem. Par šo augu nozīmi mūsu dzīvē un to pareizu lietošanu saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Par ārstniecības augu vākšanu un lietošanu stāsta Vides risinājumu institūta pētniece Rūta Abaja un Latvijas Universitātes docētāja farmakognozijā Kristīne Saleniece.

Ir uzskats, ka saulgriežu laikā var pļavā var vākt visus augus, kas patīk un vadoties pēc sajūtām lietot tējā. Vai tiešām tādu ziedu pušķi var izmantot tējā?

"Ir ļoti atkarīgs, kādā pļavā iebrien. Nav tā, ka visu, kas nāk pretī, vajadzētu automātiski likt krūzē un dzert. Līdzīgi, kā ar sēnēm, vāc to, ko tu zini, ja gribi patērēt iekšķīgi jebkādā veidā," norāda Rūta Abaja.

Ārstniecības augus iedala: 

  • kur viņi aug un kur meklēt;
  • pēc vielām, kas augos satopamas, ir augi, kuriem ir ēteriskās eļļas un ārstnieciskā iedarbība, ir augi, kam citi ķīmiskie savienojumi ar savu specifisku iedarbību;
  • uz kādus orgānu sistēmu iedarbojas: ir augi, kas specifiski elpošanas sistēmas problēmām, ir augi, kas iedarbojas uz urīnsistēmu.

"Parasti augi iedarbojas kompleksi, tāpēc varbūt ir apjukums, kad skatās aprakstu par vienu augu, viņš var noderēt un palīdzēt daudzkam," norāda Rūta Abaja.

Ir ārstniecības augi, kuri pat zināmā mērā ir indīgi, tāpēc jāzina devas. Ar šādiem augiem strādā farmācijas cilvēki. Piemēram, tāda ir parastā maijpuķīte. Vēl viens no augiem, kas arī mazos daudzumos var būt iedarbīgs, ir purva vaivariņš.

"Ne viens vien ir pamanījis, ka lasot kādas ogas purvā karstā vasaras dienā, ja saelpojas to smaržu, kas no vaivariņiem saules tveicē ir izgarojusi, pateicoties ēteriskajām eļļām, kas ir ir augos, ka atnākot mājās sāp galva. Tas pateicoties ledolam, kas ir vaivariņos," norāda Kristīne Saleniece.

Aptauja par Latvijas iedzīvotāju paradumiem saistībā ar ārstniecības augu lietošanu rāda, ka liela nozīme ir tam, kur katrs cilvēks ir uzaudzis, jo zināšanas par ārstniecības augiem cilvēki galvenokārt pārmanto ģimenē.

"Ja cilvēks ir audzis lauku viensētā vai ciemā un apkārt redzējis augus un radinieki ir ierādījuši, tas arī nostiprina zināšanas turpmāk un cilvēks turpina gadu gaitā lietot ārstniecības augus," atklāj Rūta Abaja.

Vismazāk ārstniecības augus lieto rīdzinieki, kas pilsētā uzauguši un šeit dzīvo. Visvairāk lietot, tie, kas dzīvo lauku ainavā. Pat, ja dzīves gaitā pārcēlušies uz pilsētu, viņi turpina lietot ārstniecības augus. 

Kopumā Latvijā ārstniecības augus lietos apmēram 71% iedzīvotāju, no tiem trešdaļa vāc augus savvaļā, lielākoties pļavās. Tāpēc svarīga dabisko pļavu saglabāšana, kur vislielākā ārstniecības augu dažādība.

Populārākās ārstniecības augu sugas ir piparmētras, kumelītes un liepziedi, liecina Vides risinājumu institūta rīkotā aptauja.