Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lai kāds ir bijis šis darba gads, atpūta ir nepieciešama. Tuvojas atvaļinājumu laiks un liekas, kas tur īpašs - rakstām pieteikumu, saņemam atvaļinājuma naudu un dodamies atpūtā. Bet viss nav tik vienkārši. Par 2021. gada atvaļinājuma piešķiršanas, noformēšanas un naudas aprēķināšanas īpatnībām interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot.

Praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante, žurnāla “Bilance” galvenā redaktore Maija Grebenko skaidro, ka likumā ir definēts, ka katram ir tiesības uz atvaļinājumu, kas ir atpūtas laiks. Pārsvarā tās ir četras darba nedēļas, neskaitot svētku dienas.

Latvijas brīvo arodbiedrību savienības darba tiesību konsultants Kaspars Rācenājs norāda, ka bez četru nedēļu ikgadēja apmaksātā atvaļinājuma likumā ir noteikti papildatvaļinājumi, ja darbiniekam ir vairāki bērni vai viņa darbs ir saistīts ar īpašu risku. Tāpat  ir "bezalgas atvaļinājums" jeb atvaļinājums bez darba samaksas samaksāšanas. 

"Tas nav darba devēja uzspiests atvaļinājums, lai risinātu dažādus dīkstāves jautājumus, bet darbinieka paša iniciatīva, ja viņam nepieciešamas dažādu apsvērumu dēļ brīvas dienas,"norāda Kaspars Rācenājs.

"Likumā definēts plašs klāsts ar atvaļinājumiem, bet labā ziņa ir tā, ka līgumos, gan darba koplīgumos ir iespēja paredzēt arī cita veida atvaļinājumus jeb papildus atvaļinājuma dienas, lai nodrošinātu lielāku atpūtu vai lielāku aizsardzību," turpina Kaspars Rācenājs.

Piemēram, par labiem darba sasniegumiem ir tiesības uz papildus brīvām dienām vai par katriem pieciem nostrādātiem gadiem pienākas papildus atvaļinājuma dienas.

"Var koplīgumos un līgumos uzlabot darbinieka stāvokli, kā vien pašiem sirds tīko," bilst Kaspars Rācenājs.

Savu atvaļinājumu darbinieks sāk pelnīt darba attiecību uzsākšanas brīdī, arī pārbaudes laiku ir jāieskaita.

"Pat, ja tevi atbrīvotu jau pēc trim dienām, par šīm trim dienām tu jau atvaļinājumu esi nopelnījis," norāda Kaspars Rācenājs. 

Pirmajā darba uzsākšanas gadā darbiniekam ir tiesības prasīt atvaļinājumu, kad nostrādājis sešus mēnešus. Nākamajos gados tas tiek piešķirts atbilstoši likumā noteiktai kārtībai, pusēm vienojoties vai saskaņā ar grafikiem.

Atvaļinājumu var arī saņemt avansā, bet tas ir līdzīgi kā ar kredītu, ka dzīvo un baudi to, ko vēl neesi nopelnījis, un izbeidzot darba attiecības var veidoties situācija, ja neesi atvaļinājumu nopelnījis, tad uz priekšu samaksāto atvaļinājuma naudu var ieturēt vai prasīt atpakaļ.