Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bailes var būt palīdzošas, bet var arī kļūt par šķērsli lēmumu pieņemšanā, padarot racionālas darbības neiespējamas. Ko mums dod bailes un kā tās izmantot savā labā, vērtējam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" krīzes intervences speciāliste Santa Laimiņa atzīst, ka cilvēki zvana un runā par bailēm un vispār krīžu tālruņa darbību var sadalīt pirms un pēc pandēmijas. 

"Pirms cilvēki runāja par vispārpieņemtām bailēm - bailes par attiecībām, tuviniekiem, bailes par savu finansiālo stāvokli. Vispārējas bailes, ar ko ikdienā katrs sastopas. Šobrīd profils mainījies, nāk klāt bailes par nākotni, saslimšanu, bailes runāt nāvi, saskarties ar nāvi, arī bailes no vakcinēšanas, no paša vīrusa. Konkrētas un specifiskas bailes ienākušas mūsu ikdienas darbā," skaidro Santa Laimiņa.

Vairāk nekā puse zvanu ir tieši par konkrēto laiku, jo cilvēkiem nākas domāt, kā izdzīvot, adaptēties un pielāgoties šajos jaunajos apstākļos. 

Psihiatrs, psihoterapeits Andris Veselovskis, norāda, ka baiļu funkcija ir brīdināt par bīstamību.

"Piemēram, ir slidens ceļš, mēs sajūtam bailes un braucam lēnāk. Vai ir vīruss, mēs pētām situāciju, nobīstamies un pieņemam racionālu lēmumu," atzīst Andris Veselovskis. "Svarīgi, lai baiļu intensitāte būtu ne par mazu, ne lielu. Vidusceļš ir labākais, kas palīdz izvēlēties racionālo lēmumu. Ja ir par maz baiļu, cilvēks vispār nepiesargājas un nonāk nepatikšanās, vai arī, ja pārmērīgi baidās, tad sastingst, pieņem nepareizu, neracionālu lēmumu."

Šajā krīzē, kas saistīta ar pandēmiju, cilvēkiem raksturīgas bailes no nezināmā, jo nezinām, ka vīruss attīstīsies.

"Recepte būtu, ka nevis gaidām, ka vecā dzīve atjaunosies," komentē Andris Veselovskis. "Cilvēks, kad kaut ko nezina, viņš kaut ko gaida un prātā vairojas baiļu idejas. Tā vietā, lai nevairotos, ir koncepts – pieņemu nezināmo, tikšu galā, adaptēšos, mācos pieņemt nezināmo, pierodu pie jauniem apstākļiem. Lai bailes nevairojas, svarīgi pa solītim daruīt, kas ir zināms. Piemēram, paēdu brokastis, aizvadu bērnu uz dārziņu, eju uz darbu, sazvanos ar draugu. Lai tukšajā, nezināmajā telpā neveidotos bailes, uzmanība jānovirza uz kaut ko zināmu, pozitīvu."

Vēl viens speciālista ieteikums - ieslēgt "youtube" un mācīties dejot. Tas būs kaut kas jauns pozitīvs pretī bailēm.

Ārsts-psihoterapeits Andris Jansons skaidro, ka cilvēkiem, kam ir augstāks trauksmes līmenis var veidoties bailes no bailēm.