Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


31.oktobrī Slovākijā Covid-19 testi tika veikti apmēram pusei valsts iedzīvotāju, lai varētu saprast, kas īsti notiek ar slimības izplatību. Inficēti izrādījās apmēram 1% iedzīvotāju. Pagaidām nav dzirdēts, ka kaut kas līdzīgs varētu notikt arī Latvijā, bet testēto personu skaits turpina pieaugt. Kam jāveic testi, kā to dara un kur notiek Covid-19 testi Latvijā, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ārste psihiatre veselības centrā “Vivendi” Natālija Bērziņa vērtē, kā pārvarēt bailes šī brīža situācijā, kad jādodas veikt testu, kad jāgaida rezultāti.

Pieredzē, kā rīkoties, dalās Sindija, kuras ģimene ir izslimojusi Covid-19. Viņa skaidro, ja kāds cilvēks atzīts par kontaktpersonu, viņam divas nedēļas tiek noteikta karantīna. Pārējie ģimenes locekļi turpina ierastās gaitas. Tests jāveic, ja kontaktpersonai parādās saslimšanas simptomi.

Tā kā saslimšana izplatījusies caur skolu, kurā mācās abas ģimenes meitas, skolā veikta testēšana, ņemot siekalu paraugus. Lai arī meitas nodevušas analīzes, pirmie saslimšanas simptomi parādījušies vakarā pēc analīžu nodošanas. Tad par kontaktpersonām kļuva arī pārējie ģimenes locekļi. Drīz saslimšanas simptomi bijuši arī citiem ģimenē. Visticamāk ģimenes locekļi inficējuši cits citu vēl bez simptomiem.

Pēc izveseļošanās ārsta izziņa ir vajadzīga , bet atkārtots tests nav jāveic ne kontaktpersonai, ne inficētajiem, ja nav atjaunojušies simptomi. Sindijai šķiet, ka drošībai tomēr vajadzētu veikt testu arī pēc izslimošanas.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR pārstāve Olga Valciņa skaidro, ka arī šī institūta laboratorijās var nodot Covid-19 analīzes.

Par pieredzi saistībā ar analīžu nodošanu Islandē stāsta Andra Zvirbule, “Mink Campers” ražošanas daļas vadītāja.

Vai Latvijā varētu organizēt raitu testu nodošanu, kā to veic Islandē, piesaistot arī topošos mediķus, vērtē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) laboratorijas galvenais speciālists un Veselības ministrijas laboratoriju koordinators Sergejs Ņikišins. Viņš arī stāsta, kā notiek testu veikšana Latvijā un cik ātri var nodrošināt rezultātus.