Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šīsdienas raidījuma temats varētu neinteresēt apmēram 20 % klausītāju, jo apmēram tik daudz Latvijas iedzīvotāju uzturā nekādā veidā nelieto cukuru. Bet cukuru nereti dēvē par „balto nāvi”, bet kā ir ar cukura aizvietotājiem un citiem saldinātājiem? Kāda ir to ietekme uz cilvēka organismu un kā atturēties no cukura uzņemšanas, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Uztura speciāliste, Veselības centrs 4 pārstāve Guna Rijkure.

Cukuru mīlam pārāk daudz. Pasaules Veselības organizācija iesaka cilvēkiem samazināt to pievienoto cukuru (visu cukuru, izņemot cukuru, kas dabiskā veidā atrodams augļos, dārzeņos un pienā) ikdienas lietošanā līdz mazāk nekā 5% no kopējā enerģijas daudzuma jeb uzņemt ne vairāk par 5-6 tējkarotēm dienā.

  • Runājot par cukura aizstājējiem, jebkura cita saldviela jālieto saprātīgi.
  • Galvenā recepte, lai nelietotu daudz cukura, – sekot līdzi tam, ko ēd ikdienā, ja ēdienkarte ir sabalansēta, tur ir graudaugi, dārzeņi, liess gaļas gabals, zivs olas, pākšaugi, tad saldumam vietas atliks maz.
  • Brūnais cukurs ir nedaudz labāks par balto, bet kaloriju ziņā tas pats vien ir.
  • Medus ir mūsu superēdiens, bet ne viss, kas ir veselīgs ir mazkaloriju. Arī medu nevar patērēt kilogramiem katru dienu. Medu vajag pēc iespējas mazāk karsēt.
  • Stēvija ir 400 reizes saldāka par beramo cukuru, viens no dabiskākajiem saldinātājiem, kas iegūts no īsta auga. Bet daudziem nepatīk stēvijas piegarša. Arī saldumiem, kam pievienota stēvija, garša atšķiras.
  • Aspartāms (E951) ir izplatīts cukura aizvietotājs , tas ir 180 reizes saldāks par parasto cukuru, bet organismā labi pazīstams, jo to veido divas aminoskābes, kas ir organismā neaizvietojams un dabiskā veidā atrodamas arī gaļā, graudaugos un piena produktos.