Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lielākoties cilvēki, kas saslimuši ar Covid-19, ārstējas mājas apstākļos, bet mūsu klausītāji ir satraukti par informācijas trūkumu, kas slimniekam ir jādara, lai palīdzētu organismam tikt galā ar šo ligu. Vai šobrīd ir pieejamas vadlīnijas slimības ārstēšanai mājas apstākļos, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Ģimenes ārsts, Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāvis Ainis Dzalbs norāda, ka izmaiņas nav saistītas ar ambularoto ārstēšanu, bet novērošanu, jo galvenais uzdevums mājās ir atšķirt vieglu un smagu slīmības gaitu un savlaicīgi noķert mirkli, kad vajadzīga nopietnāka palīdzība un jādodas ārstēties uz stacionāru.

Viņš norāda, ka ap 90% no saslimušajiem var ārstēties ģimenes ārsta vai cita speciālista, visticamāk, attālinātā uzraudzībā mājās. Stacionārā nonāk tie, kuriem ir smagāka slimības gaita, kuriem nepieciešama nopietnāka terapija.

Medicīnas zinātņu doktore, sertificēta dietoloģe Laila Meija atzīst, ka nav speciālas Covid diētas, jo slimība ir jauna, bet uzturs ir svarīgs slimības laikā, lai būtu organisma atjaunošanās.

"Ja slimības gaita nav smaga, galvenās rekomendācijas ir, ka uzturam jābūt veselīgam un pilnvērtīgam," norāda Laila Meija. "Bet slimības gaita var būt ļoti dažāda. Lai kāda ir slimības fāze, svarīgi, lai būtu pietiekami daudz nodrošināts ar labām olbaltumvielām. Ja ir smaga situācija, kad ir  augsta temperatūra, nogurums, cilvēks nevar ēst, jāsaprot, ka tas ir hipermetabolisms, kas nozīmē, ka viss organismā vārās un sadeg. Un ja vēl cilvēks nevar ieēst, būtībā organisms zināmā mērā apēd pats sevi. Turklāt šādā situācija gandrīz nemaz nelieto taukus, vairāk muskuļu audus - organisma olbaltumvielu rezerves."

Rekomendācijas, ja ir elpošanas grūtības, ēst biežāk un mazākām porcijām, kā arī sekot, cik apēd. Ja apēd pusi no tā, cik iepriekš ēdis, ir jādomā, kā situāciju koriģēt. Tie var būt mājās gatavoti kokteiļi, kur koncentrētas olbaltumvielas. Vēl labāk medicīniskais uzturs papildus.

Radiniekiem jāseko līdzi, cik daudz cilvēks apēd. Lai mazā porcijā būtu kalorijas un olbaltumvielas. Ja ir apetītes trūkums, jāpiedāvā tas, ko cilvēks grib ēst.

Un, protams, svarīgi uzņemt daudz šķidruma, to atgādina gan Laila Meija, gan Ainis Dzalbs.

Ainis Dzalbs aicina neaizrauties ar dažādiem uztura bagātinātājiem vai nepārbaudītām alternatīvām metodēm imunitātes uzturēšanai. Raidījumā kāda klausītāja minēja ožamā spirta inhalācijas, tāpat cilvēki stāsta par citrona sulas pilināšanu degunā vai sodas dzeršanu.

"Tas visas ir metodes, kurām nav pierādījumu, ka būtu kāds pasargāts vai izglābies no Covid-19, vai šāda veida darbības būtu pasargājušas no saslimšanas. 

Efektīvākie profilakses veidi ir vakcinācija, veselīgs dzīves veids un uzturs, pastaigas svaigā gaisā, sports, iespējams, arī pirts, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības," atzīst Ainis Dzalbs.

Nacionālā Veselības dienesta „Covid-19 sertifikāts - drošākai ikdienai!” kampaņas vadītāja un NVD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Evija Štālberga atgādina, kā lejupielādēt Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas digitālo sertifikātu mājaslapā Covid19sertifikats.lv

Cilvēki, kas internetu neizmanto, to var lūgt izdarīt tuviniekiem, vai vērsties valsts un pašvaldību apkalpošanas centros, vispirms sazinoties pa informatīvo tālruni 80001234.

Tiem, kas būs saņēmuši trešo vakcīnas devu būs pieejams jauns sertifikāts, bet arī iepriekšējais sertifikāts būs derīgs.

"Sertifikāta izmantošana par trešās potes saņemšanu var būt aktuāla gadījumā, ja iedzīvotājs plāno doties ārpus Latvijas un konkrētajā valstī ir prasība par trešās potes nepieciešamību, vai sertifikāts nepieciešams citiem mērķiem," norāda Evija Štālberga.

Viņa arī atgādina, ka vēl pirms doties uz kādu valsti, noteikti jāpārbauda, kādi tur ir prasības ieceļošanai, sertifikāta izmantošanai.