Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Nereti dzird sakām - gaļa, ko var iegādāties lielveikalā, esot piepumpēta ar antibiotikām. Šādi apgalvojumi izskan arī publiskajā telpā. Vai tiešām tā ir, kas satrauc veterinārārstus un par ko liecina pārbaudes un veiktās analīzes,  raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro veterinārārsts Āris Žentiņš, ārsts-infektologs Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš, Pārtikas veterinārā dienesta Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākā eksperte Andra Sargūna, veterinārārsts un Latvijas Veterinārārstu biedrības Lauksaimniecības dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītājs Toms Martinsons.

Ar pētījumu, kurā pārbaudīja antibiotiku klātbūtni gaļā, iepazīstina vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska.

Pētījumā pārbaudīja 8 paraugus – vistas, liellopu un cūkgaļu, ko var nopirkt Latvijas lielveikalos. Gaļa no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Spānijas. Un pārbaudē neatklājās neviens pārkāpums.

Simanovska norāda, ka antibiotiku problēma daudz dziļāka. Pētījumā skatījās, kas paliek pāri gaļas produktos no antibiotikām, ja ir kaut kas lietots, uzņēmēji un ražotāji ir ievērojuši drošības prasības un produktos nekas neparādās. Arī Eiropā pārkāpumi reti. Drošības normas tiek ievērotas.

Jautājums, kas notiek papildus, kādas antibiotikas, ja lieto dzīvniekiem, nonāk vidē, kā attīstās rezistentie mikroorganismi. Šādiem pētījumiem metodes ir daudz sarežģītākas.

"Ja antibiotikas gaļā neatklāj, tā nav atbilde uz jautājumu, vai var teikt, ka problēmu šajā sektorā nav," uzskata Simanovska.

Cilvēki uztraucas par to, vai ir drošs tas, ko viņi ēd. Tā ir tikai daļa problēmas, svarīgi ir arī, kādu ietekmi uz vidi un cilvēkiem atstāj pārtikas ražošana. Ja runā par pārtikas kvalitāti, viss ir kārtībā, taču, vai ar to pietiek, jo antibiotiku ietekme uz vidi paliek spēkā.

"Ja fermā lieto antibiotikas, tās nokļūst apkārtējos ūdeņos, un jautājums, kā tas ietekmē kopējo ekosistēmu un cik daudz saņemam atpakaļ," analizē Simanovska.

Arī diskusijas dalībnieki piekrīt tam, ja arī gaļā nav konstatēta antibiotiku klātbūtne, tomēr nevar teikt satraukumam nav pamata, jo antibiotiku atliekvielas nonāk vidē un jebkurā antibiotiku lietošanas gadījumā attīstās rezistentie mikroorganismi.

 

Raidījums tapis ar Eiropas Savienības un Eiropas Parlamenta atbalstu.