Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kā pārvarēt Ziemassvētku spriedzi, tikt galā ar dāvanu drudzi un kā izbaudīt Ziemassvētku laiku, neatkarīgi no tā, vai esat vienatnē vai kopā ar citiem cilvēkiem,  raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē sistēmiskais ģimenes psihoterapeits, "Olainfarm" pārstāvju darba efektivitātes vadītājs Aldis Miglinieks, kultūras antropoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes studiju programmas "Sociālā antropoloģija" direktore Ieva Puzo un etiķetes speciāliste Kristīna Sprūdža.

Runājot par svētku tradīcijām, Ieva Puzo norāda, ka ideja par to, kas ir Ziemassvētki, kā tos svin un kad tos svin ir tradīcija mainībā un kustībā, to arī šobrīd piedzīvojam. Ziemassvētkus svin dažādās kultūras, tāpēc to, kā šos svētkus tveram, ko nevajadzētu pieņemt idejas par to, kas ir vai nav pašsaprotams.

Tomēr saistībā ar svētkiem rodas spriedze. Aldis Miglinieks norāda, ka personīgā tradīcija un globālais stāsts iespaido mūs, mūsu ģimenes un draugus. Tas var izraisīt emocionālu sadursmi.

Ieva Puzo atzīst, visdažādākās pretrunas izlien virspusē. Spriedze parādās dažādos līmeņos, kā domājām par attiecībām ar ģimeni, ar paplašināto ģimeni. Bieži šajā ziņā realitāte atšķiras no ideālā.

Tāpat spriedzi raisa ar tēriņiem saistīti jautājumi: kam tērējam naudu, kāpēc tērējam naudu, kāpēc esam gatavi investēt līdzekļus, zinot, ka pēc tam būs finansiālas grūtības ģimenē. Dāvanu iegāde arī aktualizē vides jautājumus.

Aldis Miglinieks uzskata, ka ir svarīgi vērot un saprast, kas notiek mums, ar ģimeni, ar mums tuviem cilvēkiem, draugiem, ar kolēģiem. Tas ir pirmais solis, lai saprastu, kā jūtamies, ko darām. Ja pamana grūtības - var uzsākt dialogu, kā dzīvot labāk.

Kristīna Sprūdža, domājot par klausītājas, kura norādīja, ka trūkuma dēļ, svētku viņas ģimenē nav jau gadiem, vērtē, ka cilvēkiem dzīvē svarīgām lietām laiks atrodas. Ja kāds saka, man nav laika kaut kam, visticamāk, cilvēkam to negribas darīt vai par to domāt, tā nav prioritāte.