Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vasarā bites ir čakli pastrādājušas, lai mums līdz nākamajai vasarai pietiktu tā, ko vieni lieto ikdienā, bet citi atceras vien tad, kad deguns ciet un laiks ārstniecības kūrēm. Protams, ka runa ir medu.

Kādas īpašības piemīt medum, kā to izvēlēties un lietot, lai uzlabotu veselību? Par to raidījumā Kā labāk dzīvot runājam ar biškopi Guntaru Melni. Sazināmies arī ar bitenieku Jāni Pentjušu un medicīnas zinātņu doktori, sertificētu dietoloģi Lailu Meiju.

"Medu vajadzētu izvēlēties tādās vietās, kur to varam pagaršot, sasmaržot un organisms pats pateiks, vai šis medus ir īstais. Tas nenozīmē, ka biškopim nevarētu būt vairāki veidi medus, bet pie pirkšanas procesa katram vajadzētu izvēlēties. Bieži ģimenē tēvam, mātei un bērnam garšo atšķirīgs medus, gan pēc vizuālā izskata, gan pēc smaržas, gan pēc garšas," atzīst Guntars Melnis. "Tas nozīmē, ka tā kā veikalā aiziet un nopirkt sev garšīgo medu nevarēsim. Varam arī kļūdīties. Var paveikties, bet vislabāk ir uzticēties savam organismam, ir jābūt kaut kādai iespējai pārbaudīt medu ar ar garšu, ar smaržu, noaršot un saprast."

Biškopis arī atklāj, ka rapšu medus patīk bērniem, jo tas nav uzbāzīgs ar savu garšu, ir gaišs, neitrāls. Bērniem tas patīk, viņiem nepatīk, ka kaut kas uzmācas, kā vecāki ar saviem noteikumiem.

Laila Meija vērtē, ka tikai pēc garšas nevajadzētu izvēlēties izvēlēties medu. Ir jābūt arī objektīviem medus novērtēšanas kritērijiem. Viņa norāda, ka medū ir daudz bioloģiski aktīvu vielu un daudz vērtīgu vielu, gan minerāli, gan antioksidanti. Arī daudzas veselību potenciāli uzlabojošas vielas.

Laila Meija gan min, ka pētījumu par medus efektivitāti ir gauži maz.

"Jo tumšāks medus, jo vairāk tajā minerālvielu," atzīst Jānis Pentjušs.