Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Miegā cilvēks atjaunojas, atgūst spēkus. Ja arī liekas, ka tas ir daudz, ka divas trešdaļas dzīves noguļam, tas nav daudz, jo miegs palīdz atjaunot spēkus, lai pārējās divas trešdaļas laika varētu rosīties un produktīvi darboties.

Kurš gan nav dzirdējis teicienu: „Miegs ir saldāks par medu.” Tā vajadzētu būt, tomēr mūsu saldo miegu var iztraucēt dažādi - gan ar maiņu darbu, gan pārlieku lielām raizēm, gan dažādām veselības problēmām. Par miega traucējumiem, to cēloņiem un iespējām tos novērst raidījumā Kā labāk dzīvot diskutē veselības centra „Vivendi” psihiskās veselības aprūpes virziena vadītāja un ārste-psihiatre Inga Zārde un neirologs, miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars.

"Viens pilns miega cikls ir apmēram 90 minūtes. Pēc katra cikla ir viegla, parasti nemanāma pamošanās. Šajā ciklā organisms iziet atpūtas, atslābšanas, atjaunošanās procesam. Nakts laikā vajadzētu piedzīvot 5 – 6 šādus miega ciklus.

Var pat izrēķināt, cikos vajadzētu iet gulēt, lai pamostos pēc pilna cikla. Viens no iemesliem, kāpēc cilvēks pamostoties var justies neizgulējies, ir pamošanās nepareizā miega cikla daļā," skaidro Inga Zārde.

Vidējais nepieciešamais miega ilgums bērniem ir 8 – 10 stundas, vecumā no 20 līdz 65 gadiem nepieciešams gulēt 7 – 9 stundas, senioru vecumā pietiek ar  6 – 8  stundām miega. Nav pārsteigums, ka cilvēks jūtas noguris, ja guļ 5 – 6 stundas. Tas vienkārši ir par maz.

„Jāiet gulēt šodien (līdz pusnaktij), lai pamostos rīt,” norāda Ainārs Vecvagars. Tā cilvēka pašsajūta, pat guļot mazāk stundas, būs labāka, nekā, ja aiziet gulēt, piemēram, divos naktī un gulēs kaut desmit stundas. Cilvēks būs ārpus saviem bioritmiem.

Biežākais iemesls bezmiegam ir stress, bažīgas domas, satraukums.

"Ja trīs reizes mēnesī būs miega traucējumi, vajadzētu iet parunāties pie ārsta par veselību," vērtē Ainārs Vecvagars. Aizmigt vajadzētu 10 – 15 minūšu laikā, ja aizmigšana prasa pusstundu, stundu, tā ir problēma.