Ceturtā industriālā revolūcija, kas jau daļēji ir sākusies, ienesīs milzīgas izmaiņas darba tirgū. Tālāk seko divi scenāriji – sliktais un nedaudz labāks. Sliktais – darbs būs milzīga privilēģija, bet pārējā sabiedrības daļa, faktiski dzīvos no garantētā  ienākuma, respektīvi pabalsta.

Otrs variants – darbs būs, bet jāstrādā būs ļoti ilgi, piecdesmit gadus kā minimums, pie tam tos visus nostrādāt vienā profesijā tikpat kā nebūs iespējams. Tas savukārt nozīmē, ka darba mūža laikā nāksies ne vienu reizi vien sākt karjeru no jauna un viena no svarīgākajām prasmēm cilvēkiem būs prasme mācīties visa mūža garumā. Par lielās darbildzes izaicinājumiem saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē biedrības „Līdere” valdes priekšsēdētāja uzņēmēja Aiva Vīksna, „Tet” korporatīvās attīstības direktors Krists Avots, lietotāju pieredzes dizaineris Raitis Linde un datu zinātnieks Staņislavs Davidovičs.

„Mainās un mainīsies uzņēmēji. Likumsakarīgi, ka mainīsies arī profesijas un mainīsies arī darba vide un instrumenti, ar ko strādā darbinieki,” vērtē Aiva Vīksna. „Jā, būs jāstrādā ilgi, bet tās ir milzīgas iespējas un dzīves mainība piedāvā apgūt ļoti daudz.”

Cilvēks arvien vairāk ieiet radošajās un emocionālajās profesijās, kur roboti pilnībā aizstāt nevar.

Krists Avots vērtē, ka jaunas profesijas rodas, saplūstot kaut kam tehniskam un ne tik tehniskam. Ir daudzas profesijas, kuras kaut nedaudz saskaroties ar IT, saplūdīs un radīsies jaunas, un tur cilvēciskās prasmes un īpašības būs pat spēcīgākas, nekā tehniskās. Viņš arī uzskata, mūsdienās lielākā daļa profesiju izjutīs vismaz daļēju automatizāciju.

Raitis Linde jau pārstāv vienu no jaunajām profesijām. Viņš kā lietotāju pieredzes dizaineris rūpējas, lai produkti un pakalpojumi būtu ērti pieejami, saprotami. Tas ietver dažādas metodes, kā strādāt ar klientiem un kā šo informāciju pārvēst produktu izstrādei derīgā formātā. Tas ir domāšanas veids. Viņš norāda, ka nozare vēl veidojas.

Raidījuma viesi Iesaka sekot līdzi, kas notiek ASV ar darba tirgu, jo ar laiku profesijas, kas parādās tur, ienāks arī pie mums. Tāpat svarīga ir nepārtraukta sevis sertifikācija un pārbaude. Protams, mācības, papildinot savas prasmes.

Staņislavs Davidovičs skaidro, ka viņa profesija apvieno analītiķa darbu kopā ar IT speciālista darbu. Ikdienā strādā ar milzīgiem datu apjomiem. Balstoties uz to, rada pievienoto vērtību aizvietojot vai daļēji aizvietojot rutinētu cilvēka darbu.

„Mēs radām robotus, mašīnu apmācību, lai pilnveidotu mūsu ikdienu. Nedarīt to, ko var izdarīt mašīna,” bilst Staņislavs Davidovičs.