Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, attīstītajās pasaules valstīs neauglība skar vienu pāri no četriem.
Pēdējos 30 gados reproduktoloģijas joma pasaulē ļoti strauji attīstās un neauglības problēmas var atrisināt, bet joprojām pacienti pievērš pārāk maz uzmanības slimību profilaksei. Raidījumā Kā labāk dzīvot par neauglības cēloņiem un iespējām ārstēt neauglību, arī izmantojot Valsts izstrādāto atbalsta programmu neauglības ārstēšanai, stāsta Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ģimenes medicīnas katedras lektore, Pasaules veselības organizācijas eksperte reproduktoloģijas jautājumos Līga Kozlovska un Veselības centru apvienības galvenā ginekoloģe, RSU pasniedzēja Karlīne Elksne.

Par neauglību runā, ja pāris, brīvi dzīvojot dzimumdzīvi bez izsargāšanās, nevar tikt pie bērniņa gada laikā. Ir neētiski teikt, ka tā ir sievietes vai vīrieša problēma, tā ir pāra problēma.

  • 10 – 15% pāru skar neauglība. Turklāt pāru, kurus skar neauglība, kļūst vairāk un iemeslu tam ir daudz un dažādi. Viena svarīga lieta – cilvēki noveco, arvien vecāki cilvēki izvēlas kļūt par vecākiem.
  • Pāriem, kurus skar neauglība, ap 50% veselības problēmas ir vīrietim, 50% - sievietēm. Ir arī daudz gadījumu, kad abiem ir jārisina veselības problēmas.
  • Veselības problēmas var būt saistītas ar fiziskām (somatiskām) slimībām, ar hormonu izmaiņām, arī garīgās veselības problēmām. Iemeslu, kas var izraisīt neauglību, ir daudz.
  • Ir daudz datu un pierādījumu, ka sievietes olšūna ir visspēcīgākā un veselākā līdz 35 gadu vecumam. Vīrieša “drošais reproduktīvais vecums” ir līdz 45 gadiem.