Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ar katru gadu cilvēku attieksme pret pirmās palīdzības mācībām kļūst arvien nopietnāka un pozitīvāka, raidījumā Kā labāk dzīvot norāda pirmās palīdzības mācību pasniedzējs Dzintars Liepa. Viņš arī atgādina, ka negadījumi ikdienā nav nekas ārkārtējs, 60 % negadījumu notiek mājās, ierastā vidē.

Ikviens var kļūt par cietušo, nelaimes aculiecinieku vai pirmās palīdzības sniedzēju, tādēļ ir ļoti nozīmīgi apgūt iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā. Teorētiski un arī praktiski visiem darba ņēmējiem, auto un moto vadītāja apliecības īpašniekiem vajadzētu pārzināt pirmās palīdzības sniegšanas pamatus. Bet, kā ir realitātē?  Kā pareizi sniegt pirmo palīdzību un nebaidīties palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Padomus sniedz biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" pirmās palīdzības mācību pasniedzējs Dzintars Liepa, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece, neatliekamās medicīnas ārste Raita Krišjāne.

Pirmās palīdzības sniedzēji nekad nedara to, ko kvalificēti mediķi. Palīdz tikai līdz ierodas mediķi. Piemēram, apdegumu vai applaucējumu var tikai dzesēt. Nekādā gadījumā uz apdeguma nevar likt neko eļļainu vai taukainu, jo, kad šī viela ir pārtraukusi savu vēso iedarbību, tā sāk sildīt un apdegums iet dziļumā.

Atgādinājums: pirmās palīdzības kursus Latvijas Sarkanais krusts organizē jebkurā filiālē visā Latvijā.

Šobrīd ziemā ķermeņa atdzišana var notikt arī vēsās telpās ilgu laiku dzīvojot, atklāj ārste Raita Krišjāne. Nevajag iet garām cilvēkam, kurš guļ aukstā laikā uz soliņa pieturā vai sniega kupenā. Viņš jāuzrunā, jāmēģina apskatīties, vai nav kāda trauma.

Cilvēku, kas pakritis uz ielas braucamās daļas, ja, iespējams, vajag novilkt nost ielas. Ja ir aizdomas, ka cilvēkam ir slikti ar sirdi vai sākusies astmas lēkme, vajag vaicāt, vai nav līdzi zāles. Noteikti jāizsauc ātrā palīdzība.

Stieples,vadi, auklas - tos nedrīkst izmantot kā žņaugus. Asiņojošu traumu jāmēģina aizspiest ar roku, uzliekot uz brūces tīru drāniņu.

Palīdzot otram, nevajag aizmirst arī par savu drošību un veselību, ja tiešām nelaimē nokļuvušajām vajag veikt elpināšanu, labi būtu, ja pieejama aptieciņa, kur ir elpināšanas maska. Tas pasargā no tieša kontakta ar cietušā seju, no viņa izelpas.