Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Šogad lielāka uzmanība veselības aprūpes jomā tiks pievērsta onkoloģijas slimniekiem. Raidījumā Kā labāk dzīvot stāsts par būtiskākajām izmaiņām saistībā ar onkoloģisko slimību ārstēšanu, kā arī nepieciešamo profilaksi, lai laikus konstatētu šīs bīstamās slimības sākumu. Stāsta Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa, galvenā ginekoloģijas ārste SIA “Dziedniecība” Ingrīda Circene un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologs Arvis Freimanis.

“Zaļais koridors” domāts tiem cilvēkiem, kam vēzi konstatē pirmo reizi mūžā. Mērķis ir cilvēku pēc iespējas ātrāk izmeklēt. Tas mazina ielaistību. Agrīni konstatējot onkoloģisko saslimšanu, to var izārstēt, vai ļoti, ļoti pagarināt cilvēka dzīvildzi.

Sievietēm krūts vēzis ir vislielākā bīstamība, bet nevar atstāt novārtā arī ginekoloģiju.

Pateicoties “zaļajam koridora” ar vēzi saslimušo uzskaite kļūst akurātāka.

Īstenots pilotprojekts, kas ļauj sievietēm bez ģimenes ārsta norīkojuma apmeklēt vecmāti viņas kabinetā. Tā ietvaros darbojās arī zvanu centrs un tika izvietotas reklāmas plašsaziņas līdzekļos. Secinājumi – tiešais kontakts labāk uzrunā sievietes.

Katrs piektais vīrietim atklātais audzējs ir uroloģiskās onkoloģijas audzējs. Diemžēl vīriešiem nav nodrošināts valsts apmaksāts skrīnings kā sievietēm.

Vīriešiem pēc 45 gadu vecuma regulāri jādodas pie ārsta un jāveic nepieciešamās analīzes.

Cilvēki kļūst informētāki. Svarīgi, ka cilvēki apzinās, cik viņa sūdzības mēdz būt bīstamas.

Bieži pie ārsta cilvēki nonāk vēlu, jo neapzinās, ka sūdzības varētu būt nopietnākas slimības iemesls.

Svarīgi, lai primārās aprūpes ārsts aizdomātos, ka pacienta sūdzības varbūt ir saistītas ar onkoloģiju. Ja ir mazākās aizdomas, vajag sūtīt uz onkoloģiskiem izmeklējumiem.