Teju 10% pasaules iedzīvotāju cieš no smēķēšanas un gaisa piesārņojuma sekām. Tās bieži izpaužas kā hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), kura skar arī ievērojamu daļu Latvijas iedzīvotāju. Kā šo slimību atpazīt un uzsākt tās ārstēšanu, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro pneimonoloģe Iveta Kroiča un HOPS paciente Mārīte Sadauska.

HOPS ir slimība, kad cilvēkam ir traucēta gaisa plūsma elpceļos un arī gāzu maiņa, to var saukt par smacējošais bronhīts, galvenais simptoms – elpas trūkums, kas progresējot ļoti ietekmē dzīves kvalitāti, ikdienas aktivitātes, norāda Iveta Kroiča.

HOPS ir ļoti izplatīta slimība pasaulē, ar to slimo vairāk nekā 250 miljoni. Gadā no tās mirst ap trīs miljoni cilvēku. Tā nav pietiekami atpazīta un diagnosticēta. Biežākais riska faktors ir smēķēšana.

HOPS smēķēšanas dēļ veidojas jau  no pusaudža gadiem, kad cilvēks sāk smēķēt. Smēķējot ilgstoši, HOPS simptomi parasti parādās mūža otrajā pusē, cilvēki to pirmām kārtām skaidro ar novecošanos vai sirds saslimšanām.

Ar HOPS saslimst vairāk nekā 50% smēķējošo, arī pasīvā smēķēšana var novest pie HOPS.