Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Lielai daļai cilvēku Latvijā ir paaudzēs mantots īpašums. Latviešiem ir tieksme – ja tas ir mans, es tur gribu turpināt dzīvot. Tā ir arī sociālā vide apkārt. Tā ir vērtība. Kad ar nepareiziem nodokļu instrumentiem spiežam cilvēku ārā no viņa sociālās vides, tā izmainās, raidījumā Kā labāk dzīvot norāda  Pēteris Leiškalns.

Nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) tieši un pakārtoti maksā teju visi Latvijas iedzīvotāji, pat ja jums nepieder nekustamais īpašums. Par ko īsti maksājam, vai maksājumu varam samazināt un kad nāksies maksāt paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Studijā diskutē sociālo tiesību eksperts Pēteris Leiškalns

Latvija daudz tērē no kopējās nodokļu masas pašvaldībām. Pašvaldību negausība ir viena no Latvijas lielākām nelaimēm. Nav ļāvušas samazināt iedzīvotāju ienākumu likmi, līdz ar to nav ļāvušas attīstīties augstākas pievienotās vērtības ekonomikai, kā tas ir, piemēram, Igaunijā.

Kadastrālo vērtību atšķirība Latvijā dzīvojamā fondā 1500 reizes.

Latvijā NĪN ir likme, kas atvasināta no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, savukārt kadastrālā vērtība līdz šim orientēta uz 85 % no īpašuma tirgus vērtības.

Atsevišķās vietās nekustamā īpašuma tirgus ir veidojies atkarībā no kaimiņvalstu turīgu cilvēku pirktspējas. Problēma, ka ir jāmaksā par mitekli, kas ģimenei pieder paaudžu paaudzēs, summa, ko nevar atļauties. Latvijā NĪN padarīts par bagātības nodokli – tev pieder.

Kā dažādos Latvijas novados veido NĪN politiku stāsta Alūksnes novada pašvaldības Nodokļu administratore Ināra Kapulinska, Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs un Jūrmalas domes nodokļu nodaļas vadītāja Anita Lindermane.