Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Par Baltijas jūras floras un faunas bēdīgo stāvokli tiek runāts gadiem. Vai ir cerība, ka jūra sāk atveseļoties un kas tam traucē, interesējamies raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska, Pasaules Dabas fonda pārstāve Sarmīte Kolāte un biedrības " Zaļā brīvība" vadītājs, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētnieks Jānis Brizga.

„Baltijas jūra nespēj uzņemt to, ko mēs tai dodam [piesārņojums]. Mēs ap Baltijas jūru esam daudz, tāpēc pirmām kārtām redzam savu ietekmi uz jūru. Mūsu ietekme uz Baltijas jūru ir labāk pamanāma, nekā mūsu ietekme uz okeānu. Jau no 70. gadiem runā par to, ak nedrīkstam Baltijas jūru piesārņot tik daudz, tomēr to turpinām darīt," atzīst Jana Simanovska.

Ieteikumi, ko varam darīt Baltijas jūras labā

  • Nepirkt Baltijas mencu;
  • Par notekūdeņiem katrs var parūpēties savā privātmājā, lai tie nenokļūst augsnē, tālāk upēs un jūrā.
  • Transports rada piesārņojumu, kas ietekmē Baltijas jūru. No emisijām cieš arī Baltijas jūra. Mazāk pārvietoties ar privātām mašīnām;
  • Izvēlēties videi draudzīgākus mazgāšanas līdzekļus un izmantot dozatorus, lai neizmanto par daudz līdzekļa.
  • Sekot līdzi lauksaimniecībai, produktu izvēlei. Ja lauksaimnieks ievēro vides prasības, nepārmēslo, ievēro aizsargjoslas, viņš noteikti būs videi draudzīgāks.
  • Šobrīd tiek pētīts mikroplastmasas daudzums Baltijas jūrā. Viens no mikroplastmasas avotiem ir kosmētika. Daudziem kosmētikas līdzekļiem  pievieno mikroplastiku un jebkurš kosmētikas līdzeklis, kas neiesūcas ādā, nonāk notekūdeņos. Mikroplastika nenoārdās, iziet cauri notekūdeņu iekārtām. Mikroplastmasas piesārņojums ir jauna lieta, nezinām, cik tas ir kaitīgs.

 

Raidījums tapis ar Eiropas Savienības un Eiropas Parlamenta atbalstu.

Par Baltijas jūras stāvokli klausies arī sarunu ar hidrobiologu Andri Andrušaiti raidījumā Zināmais nezināmajā.