Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirmajā brīdī liekas, kas tur tāds sarežģīts, – nosiltināt piecdesmit un vairāk gadus vecu privātmāju? Apliekam ārsienas ar izolācijas materiālu, nomainām logus un lieta darīta! Vai tiešām viss ir tik vienkārši? Par privātmāju sagatavošanu siltināšanai saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Padomus sniedz ekobūvnieks, ēku siltināšanas konsultants Harijs Tučs un energoauditors Andris Vulāns.

Būvēt no jauna vai atjaunot, restaurēt un siltināt labāk?

"Ja tās ir mājas, kas būvētas pirms Otrā pasaules kara, tiešām vēsturiskas, simts gadus un vairāk, viņām ir pavisam cita vērtība, tās ir labāk restaurēt un atjaunot," uzskata Harijs Tučs. "Tās mājās, kas ir pēc kara, situācija bija, ka vajadzēja meklēt mājokli, tad pieslēdzās kolosāls radošums, no kā pratām, no tā būvējām. Kas bija dabūjams."

Pirms kara celtās mājas ir vienkāršas un loģiskas, tās bija būvētas, izejot no iepriekšējās pieredzes. Pēc kara mājas – gala rezultāts nebūt nav tāds, kā kādreiz esam būvējuši.

"Visi kā viens esam gatavi eksperimentēt ar jauniem materiāliem, neaizdomājoties par to, kā viņi ilgtermiņā kalpos, tas nav prioritāte," vērtē Harijs Tučs.

Domāt tikai 30 gadus uz priekšu par ēku, nav pareizi domāt, vajag domāt 50 gadus uz priekšu. 

'Tas skaitās mājas dzīves cikls, ka būtu jāierēķina sekojošas lietas. Primārais būtu, kas ar to māju notiek pēc 50 gadiem, kāda ir utilizācija. Tā būs liela problēma pie mums," norāda Harijs Tučs. "Pirmskara mājas no utilizācijas viedokļa viss ir skaidrs – bija koka vai mūra ēka, viņa beidz kalpot, viņa paliek mums neinteresanta un skaisti ienāk atpakaļ zemē. Šobrīd ko mēs darām – no utilizācijas viedokļa būvējam vienas miskastes. (..) Visi modernie jaukie materiāli ilgtermiņā paliek par lielu nastu."

Visvieglāk ir taisīt kā senos laikos – vienkāršas ēkas. Jo vienkāršāka ēka, mazāka iespēja kļūdīties amatniekam, arī gala rezultāts būs labāks patērētājam.

"Ja izdarām prātīgi jau pirmajā reizē, piedomājam gan pie materiālu īpašībām, gan kā kalpos, gan ko tērēs 50 gadu griezumā, tiksim pie pilnīgi citas domāšanas, citām vērtībām," uzskata Harijs Tučs.

Ja tomēr mājā ir jāsiltina, vispirms jānovērtē situācija un jāpatur prātā, ka māju būvē no pamatiem uz augšu, bet siltumizolācijai jābūt no augšas uz leju. Harijs Tučs iesaka vispirms domāt par jumtu, kā arī rēķināt, kā ieguldītais dos efektu.

"Es jau varu atvēzēties, sienas, pamatus, bet kad uzlikšu visu uz papīra, sapratīšu, ka esmu ielicis lielus līdzekļus un panācis mazu efektu. Tam nav ekonomiskā pamatojuma," skaidro Harijs Tučs. "Piemēram, es tērēju 1000 eiro gadā ēkas apkurei, savedu kārtībā jumtu un panāku, ka ir 500 eiro gadā apkurei. Labs rādītājs! Pēkšņi izdomāju savest kārtība sienu, varbūt panākšu, ka 50 - 100 eiro gadā ietaupīšu. Lai sienu savestu kārtībā, būs jāiegulda liela nauda, tie paši 10000. Kad tie atmaksāsies, ja ietaupu tikai 100 eiro gadā? Nav pamata to darīt."

"Atrisinām lielākās problēmas. Pārsvarā tās visas mājas ir vienkārši cauras kā šķūnis. Savedam priekšnamu kārtībā, vējtveri, lai ir blīvāks. Durvis, logus. Varbūt griestos lūka stāv cauru gadu vaļā. Skurstenis kaut kāds ielikts, kamīns, kam nav šīberis, cik sakurina, tik iziet ārā. Tādas mazas niansīte, ja saved kārtībā, tā ir milzīga ekonomija," analizē Harijs Tučs.

Raidījumā arī divi pieredzes stāsti, kā saimnieki siltinājuši savas privātmājas Valmieras novada Dikļu pagastā un Siguldas novada Raganas pagastā. Abi māju īpašnieki ēkas siltinājuši bez kredītiem, līdz ar to siltināšanas process noritējis salīdzinoši ilgi un abi to darījuši paši, neizmantojot būvnieku palīdzību.

Andris Krēsliņš Līvānu māju Valmieras novada Dikļu pagastā nopirka pirms 22 gadiem, pašam ir piecu gadu pieredze celtniecībā un viņš vada Dikļu pagasta Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību.

Atis Vallis ar ģimeni dzīvo viensētā „Lejaslīves” Siguldas novada Raganas pagastā. Ēkas pirms 40 gadiem nopirka viņa tēvs un uzsāka remontdarbus, vēlāk mājas atjaunošanu turpināja Atis. Tā kā viņš pēc profesijas ir inženieris, mājas siltināšanu veicis pats.