Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā šobrīd ir vairāk kā 200 000 cilvēku ar invaliditāti, tomēr nodarbināti ir tikai daļa no viņiem. Kā radīt atbilstošus apstākļus, lai cilvēki ar invaliditāti varētu strādāt, būt neatkarīgi un paši rūpēties par savu dzīvi, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) direktore Ilona Jurševska un SIVA koledžas vadītāja Inguna Zuševica iepazīstina ar mācību iespējām cilvēkiem ar invaliditāti.

Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes loceklis Ivars Balodis norāda, ka atbalsts cilvēkiem ar invaliditāti, lai iesaistītos darba tirgū, ir vajadzīgs dažāds, jo ir cilvēki ar redzes, dzirdes, kustību traucējumiem, intelektuālās attīstības traucējumiem un katrai grupai ir vajadzīgs cits atbalsta veids, lai pilnvērtīgi iekļautos darba tirgū.

Viņš norāda, ka izmaiņas nepieciešamas trīs līmeņos:

  • pirmais, ir jādomā par valsts atbalsta mehānismiem, kā valsts parūpējas vai nodrošina kādus pakalpojumus vai izstrādā politiku, kā cilvēki ar invaliditāti var iegūt darbu un kā darba ņēmēji var pieņemt cilvēkus ar invaliditāti darbā. Jo ne tikai pašam cilvēkam ar invaliditāti jābūt ieinteresētam, bet arī darba devējam jābūt saprotošam un jāiesaistās.
  • otrs, ne tikai rīcībpolitika, bet, kā to ieviest dzīvē. Svarīgi ir ne tikai Labklājības ministrijas izstrādātie atbalsta veidi, bet arī Izglītības, Veselības un citām ministrijām ir jābūt iesaistītam atbalsta sniegšanā.
  • Viņš norāda uz pētījumu, kas atklāj, ka tikai 7% valsts pārvaldes ēku ir pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti. Tas nozīmē, ka cilvēki kustību traucējumiem publiskās ēkās nevar strādāt, jo tajā nevar iekļūt. Tas traucē darba devējiem, kas arī vēlētos pieņemt cilvēku ar invaliditāti darbā, to veikt.
  • trešais, individuālā palīdzība pašam cilvēkam atrast motivāciju, lai pēc smagas traumas vai slimības atsāktu darbu, lai pilnvērtīgi strādāt. Svarīgi rast cilvēkiem iespējas pamēģinām - rast prakses vietas, rast iespēju būt kolektīvā, pielāgoties dienasrežīmam, jo, ja cilvēkus ar invaliditāti ir vairākus gadus dzīvojis tikai mājās, ir grūti saņemties saprast, kā tas ir strādāt.

Par iespējām palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti diskutē arī karjeras konsultante Santa Egmiņa.