Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Skaidrs, ka tuvākajos gados atkritumus šķirosim arvien vairāk. Bet labākais veids, kā tikt galā ar sadzīves atkritumu šķirošanu ir – tos neradīt vispār.  Viegli pateikt, bet grūti izdarīt. Kāds teiks, ka tas ir neiespējami, bet ir cilvēki, kas mēģina un viņiem izdodas krietni minimizēt atkritumu tvertnē metamo.

Rīgas domes deputāte, Mājokļu un vides komitejas atkritumu samazināšanas un apsaimniekošanas darba grupas vadītāja, Zero Waste Latvia pārstāve Mairita Lūse atzīst, ka cilvēkiem nav iespējams mūsdienās vispār bez atkritumu radīšanās, jo dzīvojam sistēmā, kurā atkritumus neradīt ir grūti, jo ir arī lietas, no kurām ir jāatbrīvojas, jo tās nav vajadzības.

"Atkritumus varam radīt  pēc iespējas atbildīgāk, neradīt, kad tas nav nepieciešams," uzskata Mairita Lūse.

Pirmais - nepirkt mēslus!

"Tas, kas apputējis stāv virtuves skapīša stūrīti gadiem aizmirsts, nerada ne prieku, ne ko labu planētai," vērtē Mairita Lūse.

Zero Waste pārstāve Elīna Veide piekrīt, ka var tiekties uz pilnīgu bezatkritumu dzīvi, bet ne pāri saviem spēkiem. Korektākais apzīmējums būtu mazāk atkritumu, kur katrs cilvēks skatās pēc savas situācijas un ir gatavs par to domāt un investēt laiku.

"Ir teiciens: Nav vajadzīgi pieci cilvēki, kas izpilda pilnībā zero waste principus, bet vajag daudz cilvēku, kas 80% šo principu. Tad ietekme būs daudz lielāka," norāda Elīna Veide.

"Mēs, cilvēki, kas uztraucas par atkritumu daudzumu, esam mazākums," atzīst Elīna Veide.

Viens no Elīnas Veides ieteikumiem, kā domāt par atkritumu daudzuma mazināšanu, ir iekārtot somā mapīti, kurā ir jau lietoti papīra maisiņi līdzi. Tas neaizņem daudz vietas un neko nesver. 

"Tad vairs nav svarīgi, vai veikalā ieej šodien vai rīt, tev vienmēr ir līdzi," bilst Elīna Veide.

Tie var būt arī plastmasas maisiņi, tas nav tik principiāli. Galvenais, ja maisiņš jau ir nonācis pie cilvēka, tas jau radīts, izmest būtu sliktāk, nekā vēlreiz lietot.

"Kādam tas var likties sarežģīti. Bet

tas ir kā higiēna, ka tīrām zobus, mazgājamies un tīrām māju, tikpat labi jāuztur tīrībā un kārtībā arī pasaule, kurā dzīvojam," vērtē Elīna Veide.

Iespējas īstenot bezatkritumu dzīvesveidu arī atšķiras dažādās vietās, kur cilvēki dzīvo.