Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Mutes dobuma veselībai pandēmijas apstākļos ir jāseko vēl rūpīgāk, nekā citkārt. Par to, kā rūpēties par savu zobu veselību un kā nepieļaut dažādu problēmu attīstīšanos, kas vēlāk var būt grūti risināmas, spriežam raidījumā Kā labāk dzīvot.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Mutes Veselības centra vadītāja Latvijas Zobārstu asociācijas valdes locekle Egita Senakola atklāj, ja agrāk uzskatīja, ka  kariess ir multifaktoriāla saslimšana, tad tagad – cukurs un vienīgi cukurs.

"Gan ar mutes veselību, gan vispār savu veselību ir svarīgi, cik daudz patērējam uzturu un cik bieži," norāda Egita Senakola. "Ja paši gatavojam mājās, labi zinām, cik daudz cukura esam pievienojuši, ja pērkam produktus veikalā, ir daudz slēpto cukuru."

Bieži tie paslēpti ne tikai sīkos grūti salasāmos burtiņus, bet arī it kā dabīgos saldinātājos. Piemēram, pārtikas produktiem daudz liek klāt cukurotu glikozes sīrupu. Tas ir ar vēl augstāku glikozes līmeni nekā cukurs.

Egita Senakola atgādina, ka cilvēkiem dienā vajadzētu patērēt ne vairāk kā 25 gramus cukura, realitātē ir vismaz divreiz vairāk.

"Cilvēkiem vajadzētu stingri sekot līdzi tam, cik daudz cukura dienā patērē. Īpaši svarīgi tas ir vecākiem, ja viņi bērniem pērk ēdienu veikalā," norāda Egita Senakola.

Speciāliste skaidro, ja ir četras ēdienreizes diena, un 2-3 reizes panašķojamies un divas reizes dienā kārtīgi noņemam aplikumu, tīrām zobus, un zobu pastai ir pievienoti fluorīdi, tad līdzsvaru mutes dobumā var atjaunot.

"Neviens jau nesaka, ka nevar ēst končiņas, ka nevar ēst kūciņas, bet visu ar mēru, ar tādu kā svētku sajūtu. Aizdomāties, cik tur ir cukurs," bilst Egita Senakola un vēlreiz mudina zobus tīrīt ar fluorīdu saturošu zobupastu.

Veselības centru apvienības “Dent” zobārstniecības nodaļas vadītāja stomatoloģe Tatjana Pētersone arī aicina izvēlēties fluorīdus saturošas zobu pastas.