Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Apmēram pirms desmit gadiem, kad tikai parādījās runas par piektās paaudzes tehnoloģiju standartu platjoslas mobilajiem tīkliem, speciālisti uzsvēra, ka parastajiem lietotājiem būs iespēja telefonā dažu sekunžu laikā lejuplādēt apjomīgu videfailu, respektīvi seriāla sēriju vai pat veselu filmu, bet tas nebūs šīs tehnoloģijas pamatuzdevums, jo galvenokārt tā kalpos kā jaunu IT produktu un jau labi zināmu tautsaimniecības nozaru iespēju  palielināšanai. Tā lēnā garā top pats 5G tīkls un tam līdz aug arī produkti. Vai tuvojas laiks, kad bez 5G neizaudzēsim pat kviešu graudu, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. 

"5G vairs nav mīts un nākotnes projekts, 5G daudzās valstīs ir realitāte. Arī Latvijā," atzīst  "5G Techritory" direktors Neils Kalniņš. "Šeit mums vajadzētu visiem lepoties, ka Latvija nav kaut kur astē, bet Latvija pasaules mērogā ir viena no pirmrindniecēm. Latvija ir ļoti nozīmīgus soļus izdarījusi saistībā ar kvantu skaitļošanu. Tas ir cieša sazobē ar 5G un mākslīgo intelektu. Latvijai ir ar ko lepoties."

Daudz ir pavirzījies uz priekšu, pateicoties Latvijas zinātniekiem un konkrēti Andrim Ambainim (sarunu ar zinātnieku klausietes raidījumā Monopols).

"Ja es būtu Ziemassvētku vecītis, es censtos un Latviju atvest 5-10 Ambaiņa kungus, lai mums tā visa lieta ietu uz priekšu ātrāk, jo tieši uz šādiem prātiem balstās 5G tehnoloģijas attīstība un pielietojums, tājā skaitā, lai panāktu, ka šīs tehnoloģijas no sirds kalpotu sabiedrības labumam, nevis kaut kam citam," norāda Neils Kalniņš.

Neils Kalniņš informē arī par Eiropas 5G ekosistēmu forumu, kas notiks no 22. līdz 25. novembrim.

Latvijas Valsts mežu Attīstības daļas vadītāja Ilga Anita Bērzkalna stāsta, kā uzņēmums jau izmanto 5G tehnoloģijas. Tās ir ļoti nozīmīgas kvalitatīvai mežu apsaimniekošanai.

"Mums ir svarīgi zināt, kas atrodas mežā, kur ir kādi kukaiņi vai slimības, kur vējš vai uguns ir postījis mežu, cik lieli ir izauguši meži, kur nepieciešama kopšana, retināšana, lai mežs turpinātu augt ražīgi. Ļoti svarīgi no gaisa paskatīties," skaidro Ilga Anita Bērzkalna. "Satelītdati, ar lidmašīnu pārlidojot iegūti dati, infrasarkanie dati, arī ar dronu iegūti dati, visas šīs ir iespējas paskatīties uz mežu no augšas un ar to saistītais lielais datu apjoms ļauj veikt dažādus secinājumus. Datu apstrāde ir nozīmīga jaunām inovācijām."

Tāpat roboti piedalās mazo stādiņu audzēšanā, māk atšķirt egli no nezāles un ravē stādījumus.

SIA "Latvijas grauds" īpašnieks agronoms Elvis Lazdiņš atzīst, ka lauksaimniecībā 5G tehnoloģiju pielietojums pagaidām nav liels Latvijā, jo reti kur ir 3G pārklājums, bet kopumā pielietojums ir liels un plāni ir grandiozi.

"Bet tā stipri tāla nākotnē, jo šobrīd no tā neizmantojam gandrīz neko," atzīst Elvis Lazdiņš.

Viņš skaidro, ka 5G dod ātru datu pārraidi un ļauj pievienot sensorus, kas savstarpēji sarunājas. Mašīnas vāc ražas kartes, ir meteo stacijas, kur sensori iegūst datus, bet nav mijiedarbības. 

"5G nākotnē lauksaimniecībā - droni autonomi apseko laukus, meteo stacija ziņo par temperatūras izmaiņām, mākslīgais intelekts saprot, ka pie šīm izmaiņām aktivizējas kaut kāda noteikta insektu suga vai slimību pazīmes parādās, tad droni apseko laukus un redz, kurās konkrētās vietās rodas slimības un kaitēkļu izplatība," skaidro Elvis Lazdiņš. "Globālais mērķis ir samazināt ietekmi uz vidi: apstrādājam precīzi platības, kur nepieciešams, tā samazinām pesticīdu un minerālmēslu lietojumu un palielinām ražību. "

Vēl viens aspekts - samazināt darbaspēka resursus, jau tagad ārvalstīs ir mācību saimniecības, kur viss notiek robotizēti - kultūraugus audzē bez cilvēku iejaukšanās.