Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vairogdziedzeris – tik mazs un tomēr tik nozīmīgs, ka tā vai citādi spēj ietekmēt vai visus vielmaiņas procesus. Par vairogdziedzera saslimšanām, kā tās atpazīt un kā efektīvi ārstēt, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Sertificēts ārsts-endokrinologs, medicīnas zinātņu doktore Indra Štelmane, sertificēts radiologs-diagnosts, medicīnas doktors Pēteris Priedītis un endokrinoloģe Kristīne Geldnere.

"Vairogdziedzerim cilvēka organismā ir nozīmīga loma, tas atbild par pamatvielmaiņas regulāciju, enerģijas patēriņu organismā un ietekmē praktiski visu orgānu darbību. Ja vairogdziedzeris darbojas adekvāti, parasti par to neko daudz nezinām un neaizdomājamies, jo visas funkcijas tiek nodrošinātas, kā vajadzīgs," skaidro Kristīne Geldnere.

Vairogdziedzera slimības ir daudzveidīgas, viena grupa saistās ar darbības izmaiņām, kad darbība ir palēnināta vai paātrināta otra – ar struktūras izmaiņām. Saslimšanas var būt bērnībā, brieduma gados un cilvēkam novecojot.

Indra Štelmane uzskata, ka vairogdziedzera slimības nav biežas un tās, kas saistītas ar darbības izmaiņām, vecumu nešķiro. Taču vairogdziedzera mezglu veidošanās [struktūras izmaiņas] ir biežāk sastopamas.

Pēteris Priedītis iebilst, norādot, ka vairogdziedzera struktūras izmaiņas viena no visbiežākajām slimībām, kas eksistē, jo vairāk nekā 50 procentu pieaugušo var atrast mezglus vairogdziedzerus. Lielākajā gadījumā tie ir nekaitīgi.

Izvairīties no vairogdziedzera slimībām var, domājot par vispārīgiem veselīga dzīvesveida principiem – regulāru dienas režīmu, pietiekamu miega daudzumu, kustībām un fiziskām aktivitātēm un sabalansētu uzturu.

Tāpat ieteicams veikt regulās veselības pārbaudes.