Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai Covid-19 pārslimojušiem un reizē vakcinētiem cilvēkiem būtu nepieciešama revakcinācija? Vai revakcinācija būs visiem? Uz jautājumiem, kas saistīti ar vakcināciju pret Covid-19, raidījumā Kā labāk dzīvot atbild Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

"Šis ir ļoti loģisks iznākums," tā šī brīža situāciju un saslimstības rādītājus ar Covid-19 Latvijā raksturo Dace Zavadska.

Runājot par vakcināciju un vakcīnu efektivitāti, Dace Zavadska norāda, ka pret smagu Covid-19 gaitu, arī vidēji smagu un hospitalizāciju saglabājas augsta efektivitāte gan abām ziņnešu vakcīnām - "Pfizer" un "Moderna", kā arī "AstraZeneca".

"Ja paskatāmies uz valstīm, kas pirmās sāka vakcinēt un ir pagājuši 10 - 11 mēneši, dati par hospitalizāciju smagu slimības gaitu joprojām ir stabili," atzīst Dace Zavadska. "Par "Janssen"  vakcīnu, tur gan dati rāda reālās dzīves efektivitāti - tomēr nokļūst slimnīcās tie, kas ir vakcinēti ar vienu devu "Janssen". Ne daudz, bet pietiekami, lai cilvēkiem veselībai rekomendētu otro devu, arī lai veselības aprūpes sistēmu pasargātu no šo cilvēku nokļūšanas slimnīcā."

Dace Zavadska neslēpj, ka pieaugs arī to ar Covid-19 inficēto skaits, kas būs pilnībā vakcinējušies.

"Arī tad, ja būs 100 % vakcinēti visi cilvēki, būs tādi, kas ir inficēsies. Labā ziņa – lielākā daļa ļoti viegli pārslimo," bilst Dace Zavadska.

Eksperte atklāj, ka Imunizācijas padome seko situācijai un, visticamāk, tuvāko nedēļu laikā, līdz novembrim paplašinās to grupu, kam rekomendē trešo vakcīnas devu.

"Tie būs cilvēki vecumā 50+. Pēc reālās dzīves datiem, šie cilvēki saslimst biežāk un varbūt ar izteiktāku simptomātiku. To mēs Latvijā, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, nevaram atļauties," atzīst Dace Zavadska.

Viņa arī skaidro, ka pēc "Moderna" vakcīnas divu devu saņemšanas antigēnu deva ir augstāka. Astoņus mēnešus pēc vakcinācijas cilvēkiem stabili saglabājas aizsardzība.

"Pirmie signāli, ka "Modernas" varbūt par daudz un no tā var retos gadījumos būt konsekvences, ir saistībā ar jauniešiem," skaidro Dace Zavadska.

"Šī it kā labā īpašība, ka rada [vakcīna] labu aizsardzību, tomēr, ja dodam pa biežu vai par daudz, kādam var būt par skādi. Iesaku nevis akli domāt, jo vairāk dabūšu, jo labāk būšu aizsargāts, bet sekot, jo viss notiek niansēs. Nianses ir svarīgas. Ne vienmēr varam vilkt paralēles ar citām vakcīnām par to, cik ilga ir aizsardzība."

Uz kādas kundzes gados jautājumu, kas vakcinēta ar "Janssen" un neiziet no mājas dažādu veselības problēmu dēļ, vai vajag otrreiz vakcinēties, Dace Zavadska atbild apstiprinoši un to iesaka arī citiem senioriem. Vispirms gan vajadzētu sazināties ar ģimenes ārstu.

"Katrā ziņā nevajag gaidīt labāku dienu, jo saskarsme ar vīrusu var būt arī tiem, kas neiziet no mājas. Vīrusu var atnest arī ikviens, kas nāk palīgā. Ne jau, ka šie cilvēki apzināti nāks un inficēs, bet mēs nekad nezinām. Katrs pats sev palīgs un sargs. Nu jau vīruss ir tik ļoti izplatījies, ka nezinām, no kuras vietas viņš iesēdīsies elpceļos," atzīst Dace Zavadska.