Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Noslēgusies pieteikumu pieņemšana 2022. gada vārdam, nevārdam un spārnotajam teicienam. Lai gan līdz rezultātu paziņošanai vēl jāpaciešas, nedaudz noslēpumainības plīvuru pacelsim latviešu valodas stundas laikā raidījumā Kā labāk dzīvot. Studijā Latvijas Universitātes profesors, valodnieks un tulkotājs Andrejs Veisbergs un filoloģijas doktore, valodniece Dite Liepa.

Rezultāti gan būs zināmi 30. janvārī, bet Andrejs Veisbergs atklāj, ka ir daudz gada vārda kandidātu, dažādi jaunvārdi, kas ieteikti, piemēram, spēkdusa (powernap).

"Man liekas, ka gada vārds varētu būt "okupeklis", kas parādījās un bija ļoti aktuāls. Diezgan daudz ar Ukrainu saistīto vārdu - rašisms, divsimtnieki (beigtie krievi)," norāda Andrejs Veisbergs.

"Daudz vairāk ir gada nevārda kandidātu. Tur ir, piemēram, sankcionēt ar šīm divām dīvainajām nozīmēm, par ko var diskutēt. No vienas puses, sankcijas pastāv un tad var domāt, ja pastāv sankcijas kā sods un negatīva nozīme, tad arī sankcionēt varētu būt ar šādu nozīmi. Bet tie ir ļoti nelaimīgi veidojumi, ka vārdam ir pretējas nozīmēs un katram ir jāizlobī pašam."

Veisbergs arī min vārdu apropriācijas, kam arī ir divas nozīmes – pievākt, un izdalīt. Ļoti slikts vārds, atzīst Andris Veisbergs.

Starp nevārdiem "posts" kā ieraksts. 

"Klimata mērķi - diezgan interesants kombinējums. Ja tā dziļāk padomā, kādi klimatam var būt mērķi. Klimata politikas mērķi varētu būt," norāda Andrejs Veisbergs.

Vārds mobilitāte, kas spiež ārā vārdu satiksme un kas ir pilnīgi nepareizi.

"Leģendārs, kas tiek pārlietots, totālais modes vārds – komforti – ērti vietā, kā apstākļa vārds ļoti nevēlams, manuprāt. Komfortabli tad vētu lietot," vērtē Andrejs Veisbergs.

"Toksisks – modes vārds, viss ir toksisks, sākot no kovida, beidzot ar ģimeni un politiku, un attiecībām."

Kā kuriozus viņš min "gājēju pārbrauktuve" un "augstāko meteoroloģisko brīdinājumu sniegputenis gaidāms".

Profesors atzīst, ka būs, ko izvēlēties.