Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Cukura diabēts ir dzīves veids. Cukura diabēts cilvēkam var uzlikt zināmus ierobežojumus vai pienākumus, ko obligāti nepieciešams pildīt, lai rūpētos par savu veselību un pašsajūtu. Taču tas var kļūt īpaši apgrūtinoši vasaras sezonā, kad pieaug vēlme atpūsties, aktīvi pavadot laiku vai dodoties ārpus mājām. Kā sadzīvot ar vasaru, fizisko slodzi un citiem izaicinājumiem, lai pašsajūta būtu laba un varētu izbaudīt gada siltākos mēnešus, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Latvijas diabēta federācijas prezidente endokrinoloģe Indra Štelmane un uztura speciāliste Eva Kataja.

“Vasarā ceļojam, vairāk laika pavadām ārpus mājas, arī diabēts mainīgā vidē var ienest korekcijas.

Visi vasaras pasākumi pacientam ar cukura diabētu jāplāno rūpīgāk. Viņiem jābūt gudrākiem, jāplāno soli uz priekšu, kādas varētu būt izmaiņas cukurā līmenī saistībā ar dažādām aktivitātēm, uztura izmaiņām. Jābūt vērīgākam, lai izdarītu pareizās izvēles.

Galvenais, par ko jāpadomā, vai plānotais pasākums izmainīs manu cukura līmeni būtiski, kā es varēšu plānot savas ēdienreizes, vai tās atšķirsies,” norāda Indra Štelmane.

Eva Kataja atgādina par ūdens dzeršanu, būtiski, lai ūdens ir pa rokai. Tas ir būtiski visiem, bet jo svarīgi diabēta pacientiem. Ūdens ir primārais, ar vajadzētu remdēt slāpes un uzņemt vajadzīgo šķidruma daudzumu.

Ja ir ļoti karsts laiks, svarīgi zināt, kā var reaģēt medikamenti.

Karstā laikā un aktivitāšu laikā svarīgi, lai būtu pa rokai glikometrs, lai varētu pārbaudīt cukura līmeni biežāk nekā ikdienā.

Ja dodamies uz pasākumiem, kur apkārtējie nezina, ka cilvēkam ir cukura diabēts, vajadzētu informēt vismaz kādu par to.

Cilvēkam ar cukura diabētu svarīgi neizvairīties no ogļhidrātus saturošiem produktiem.

Kataja aicina neizslēgt no savas pārtikas vasarā augļus un ogas. Visi redz, ka ogās ir daudz cukura, un izvairās.Ogās ir arī daudz vērtīgas vielas, kas organismam nepieciešamas – antioksidanti, vitamīni, šķiedrvielas.

Ķīnā veikts pētījums rāda, ka augļu un ogu lietošana palīdz neiedzīvoties diabētā, arī samazina komplikācijas, ja cilvēkam ir cukura diabēts.

Štelmane diabēta slimniekiem iesaka vasarā, dodoties uz kādu pasākumu, ņemt līdzi glikometru un teststrēmeles, arī vismaz vienu hipoglikēmijas drošības kartīti, kur ir uzrakstīts vārds un uzvārds un ziņa: man ir cukura diabēts. Vienmēr ņemt ūdeni līdzi. Turēt somā kādu augli, ja aizkavējas ēdienreize vai ir lielāka fiziskā slodze, lai būtu ogļhidrāti, ko uzņemt. Ja diabētu ārstē ar medikamentiem, ņemt līdzi pietiekamā daudzumā arī glikozes tabletes. Vienkārši padomāt par sevi!