Androloģija ir nosacīti jauna medicīnas specialitāte, bet tās nozīme ar katru gadu aug. Kāpēc tad vīriešu reproduktīvās veselības pētīšana un ārstēšana kļūst arvien svarīgāka, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro medicīnas doktors urologs, andrologs Andris Ābele un ģimenes ārsts Andris Baumanis.

„Salīdzinoši ar citām Eiropas valstīm situācija Latvijā vīriešu reproduktīvās veselības ziņa ir laba. Tomēr ar gadiem tā pasliktinās un ja neko nedarīs, būs traki,” norāda Andris Ābele.

Veselību ietekmē rietumnieciskais dzīvesveids, tas, cik daudz strādājam, ko ēdam, cik veselīgi ēdam un cik lielu uzmanību pievēršam savai veselībai.

Ābele norāda, ka mūsdienās pārtika daudz papildināta ar dažādām vielām, kas ietekmē veselību. Mūsdienās cilvēki dzer ūdeni no plastmasas pudelēm un kafiju no plastmasas trauciņiem.

„Nav runa par to, ko lejam krūzītē, bet par trauku, no kura dzeram. No tā nonāk plastmasas daļiņas cilvēka organismā,” norāda Ābele.

Vides piesārņojums, stress, pārslodze, tas atstāj ietekmi uz auglību, ko arī parāda pētījumi un dati Eiropā un ASV. Dzīvesveidam ir liela ietekme.

Katrai paaudzei vīrieša hormons testosterons kļūst arvien vājāks, tas nav tikai ārējās vides ietekmē, bet tas ir arī ģenētikas jautājums.

Andris Baumanis atzīst, ka pieaug jauniešu smēķēšanas atkarība, arī citu vielu lietošana pieaug. Daudz vairāk jauniešu ir pamēģinājuši dažādas aizliegtās vielas. Viņš arī piekrīt, ka pieaug sievišķīgums puišu vidu. Tāpat Baumanis norāda, ka vīriešu veselību ietekmē arī elektroniskās ierīces, ko lietojam.