Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vēl pirms pāris gadiem nešķita, ka būs situācija, ka tieši epidemiologi būs tie, kuros ieklausīsies valsts prezidents, premjers, ministri, visi, kas pieņem lēmumus par sabiedrības drošību. Krustpunktā Lielā intervija: Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis.

"Gandrīz visi profesionāļi saka, ka tas nav nekas absolūti negaidīts," tā par Covid-19 parādīšanos un izplatību atzīst Ģirts Briģis. "Vīrusa uzliesmojumi, ko pieredzējām iepriekšējos gados, tās jau bija tādas pazīmes. Laimīgā kārtā iepriekšējie vīrusi nebija tik spēcīgi un dzīvotspējīgi un viņi pazuda. Nu pienāca tas brīdis, kad ir."

Profesors atzīst, ka pasaule īsti nebija gatava tam, kas notiek šobrīd. Tāpat viņš atzīst, ka diemžēl jāpieļauj varbūtība, ka būs nākamā problēma, cerams cikls līdz tai būs ilgāks nekā līdz šim no viena lielā vīrusa uzliesmojuma līdz nākamajam.

Viņš arī piekrīt uzskatam, ka pasaule tāda, kāda bija līdz pandēmijai, vairs nebūs. Tas varētu būt gan sazdīves kontaktos, gan ekonomikā.

 Runājot par Covid-19 bīstamību, salīdzinot ar citām slimībām, piemēram, gripu, Briģis atzīst, ka ir atsevišķas pazīmes Covid-19, kas to atšķir no citām slimībām.

"Viens ir tas, ka ļoti strauji izplatās šī slimība, tā ir ļoti lipīga. Vairāk nekā gripa. Otra lieta, kas ir pati nopietnākā, procents saslimušo, kas nomirst, ir ievērojami augstāks nekā gripai," norāda Ģirts Briģis.