Sievietes portrets kā simbols varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai būs aplūkojams 16.–19. gadsimta meistardarbu izstādē “Prado 12 raksturi”. Kultūras Rondo studijā par Paolo Veronēzes, Antonisa van Deika, Pītera Paula Rubensa, Fransisko Goijas un citu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītajiem sieviešu portretiem no Prado Nacionālā muzeja krājuma Madridē stāsta mākslas zinātnieces Daiga Upeniece un Vita Birzaka.

No 25. marta līdz 16. jūlijam mākslas muzejā "Rīgas birža" pirmo reizi Baltijas reģionā būs eksponēta izstāde “Prado 12 raksturi” – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā Prado gadsimtiem priecējuši miljoniem skatītāju.

Spānijas lielākais muzejs Prado, kurš 2019. gadā svinēs savu 200. jubileju, ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji, pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas, Prado tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, taču laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.

Daiga Upeniece stāsta, ka izstādes tapšanai ir liela priekšvēsture. Izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu dāvana Latvijas valsts simtgadei, un tieši Borisam Teterevam radusies ideja atvest uz Rīgu izstādi no Prado muzeja. Sarunās par iespēju parādīt Latvijā Prado kolekciju piedalījās arī eskprezidente Vaira Vīķe- Freiberga. Šis ir unikāls gadījums, jo ar mūsu valsti un mūsu reģionu sadarbojas pirmo reizi Prado muzejs. Turklāt tā ir īsta kolekcijas izstāde.

“Prado muzejs novērtēja izstādes ideju caur sieviešu tēliem parādīt sievietes veidolu un tā maiņu laikā no 16. līdz 19. gadsimtam, turklāt izvēloties arī dažādus autorus, ne tikai spāņu, bet arī flāmu, franču,” stāsta Vita Birzaka.

Muzejā būs iespēja skatīt Paolo Veronēzes, Antonisa van Deika, Pītera Paula Rubensa, Bartolomē Estevana Muriljo, Fransisko Goijas un citu izcilu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītos sieviešu portretus, kas glabājas Prado Nacionālā muzeja krājumā Madridē, Spānijā.

Paralēli “Rīgas biržā” būs aplūkojama spāņu vecmeistara Fransisko Goijas grafikas sērija “Kaprīzes” no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Būs aplūkojama daļa šīs sērijas darbu, kas saistīti ar sieviešu tēliem. "Laikam sievietes skaudri Goijam bija nodarījušas pāri, jo diezgan baisos tēlos viņas atklājas "Kaprīzēs"," bilst Upeniece.

Izstādes laikā notiks arī lekcijas. Saistībā ar 12 raksturiem glezniecībā ir uzrunātas 12 personības, kuras, iedvesmojoties no konkrētas izstādes gleznas, veido stāstījumu par dažādiem tematiem. Piedalīties piekrituši Imants Lancmanis, Deniss Hanovs, Māra Ķimele.