Garīga rakstura izmaiņu gadījumā, kaut vai tikai šķietami vienkāršā, ikdienišķā neirozē, cilvēka prāts mēdz pieturēt atmiņas – gluži kā pieķeroties glābšanas riņķim. Kā raksta māksliniece Anda Lāce, šādos gadījumos prāts var izrādīties pārsteidzošs, skaists un pat rotaļīgs. Izstādē – instalācijā „Atceros visu” radošajā telpā „Tu jau zini, kur” šī atziņa ir gan skatāma, gan arī saklausāma.

„Es dažkārt neatceros iepriekšējo dienu, bet visdrīzāk nebūs sarežģīti atrast kādu vizuālu vai rakstisku liecību, kas palīdzētu atcerēties, – attēlu krājumi, kuriem bieži pievienots ne tikai datums, bet arī laiks, sarakstes un dienasgrāmatu pieraksti viegli ļauj izspēlēt tādu kā hipertimēzijas rotaļu,” savas izstādes „Atceros visu” pieteikumā raksta māksliniece Anda Lāce.

Hipertimēzija ir slimība, kuras raksturīgākā komplikācija ir: atcerēties pilnīgi visu, pat nevajadzīgo. Radošā kompleksa „Tu jau zini, kur” angārā Tallinas ielas kvartālā sapulcējušies Andas radītie porolona cilvēki, kurus izgaismo aizmugurē novietoti prožektori un kuru kompozicionālo novietojumu papildina komponistes Evijas Skuķes veidotais skaņu kopums.

Ekspozīciju papildina pāris gleznas un zīmējumi. Skatītājs ir ielaists kādā ļoti privātā telpā, kur varam iepazīties ar šķietami privātām, bet varbūt arī izdomātām atmiņām.

“Reizēm ir atmiņas, kas izlien no dziļumiem un pārņem un kā sniegs sabirst cita ar atmiņu saistīta informāciju, ierok kā kupenā un sastindzina tagadni. Senā atmiņa, varbūt es to esmu pati radījusi, bet reizēm tik ļoti var pārņemt šo brīdi. Neteiktu, ka tā ir droša teritorija, ar viņam kaut kā jādzīvo un jāņem kā materiāls,” uzskata Anda Lāce.

Savus darbus māksliniece sauc par sūkļu gobelēniem. Ar sūkļiem viņa sākusi strādāt 2016. gada jūnijā performancē “Atindēšana”. Tad turpināja darboties. Porrolona tēli ir piedalījušies performancē “Varianti”, lielā instalācijā Klaipēdā un mazā biennālē Maincā.

“Sapratu, ka vēlētos turpināt dažādos veidos paskatīties. Ar katra dalību izstādē, performancē, instalācijā viņi kļūst interesantāki, pilnāki ar informāciju,” bilst Anda Lāce.

Andas Lāces izstāde „Atceros visu” radošajā telpā „Tu jau zini, kur” Tallinas ielas kvartālā aplūkojama līdz 20. decembrim.