Interesējamies par festivālu „Čello Cēsis”, ar kuru Vidzemes koncertzāle "Cēsis" sāk savu jauno sezonu. Par festivālu stāsta koncertzāles mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Piektais Čello Cēsis festivāls aicina būt lieciniekiem tām vērtībām, tām mūzikas kvalitātēm, kas raksturo 21.gadsimtu.  Jaunatklāsmes, vēl nebijusi pieredze, atvērtība, izbaudot pasaules ievērojamāko komponistu čellmūzikas partitūras, Latvijā nedzirdēti, vēl neatskaņoti opusi, neparasti čella skanējumi, mūzika sinerģijā ar vizuālo un dejas mākslu. Pieredzējuši čella spēles meistari un jaunas skatuves zvaigznes no Amerikas, Vācijas, Japānas un Latvijas unikālās festivāla programmās. 

"Festivāls "Čello Cēsis" ir dzimis un radies vienlaikus ar koncertzāli "Cēsis". Šogad svinējām koncertzālei piecu gadu jubileju un šogad svinam mūzikā "Čello Cēsis" piecus gadus," stāsta Inese Zagorska.

"Čells izvēlēts, jo esam akustiskā koncertzāle. Mūsu bagātība ir zāles sonorika, zāles skanējums un akustika. Man liekas, ka čella skaņa un tembrs ir ļoti piemērots zāles akustikai. Līdztekus tam ir lieliski čellisti, gan latviešu čellisti, gan čellisti visā pasaulē, un ļoti plašs čella repertuārs, kurš arvien rodas no jauna.

Arī tāpēc, ka palūkojāmies, kas notiek Baltijā un Skandināvijā, šis pirmais čella festivāls Baltijā un Skandināvijā. Tas ir nišas festivāls un mums likās, ka ar to ieņemtu savu īpašo nozīmi, kas profesionālā ziņā pievilinātu čellistus no Eiropas un pasaules, interese būtu vērsta uz mūsu koncertzāli"

Šogad festivāla akcents ir šī gadsimta mūzika.

"Čella repertuārs arvien veidojas no jauna, mūsu festivāla saturs un mūzika, kas skanēs, būs daudziem jauna pieredze un jaunatklāsmes. Aizrautīgs ceļojums zināmajā un arī nezināmajā. Šī festivāla impulss bija Filipa Glāsa dubultkoncerts vijolei un čellam, ko atskaņos māsa Kristīne un Margarita Balanas," atklāj Zagorska. "Amerikāņu mūziķe Ēšlija Bāsgeita atvedīs amerikāņu mūzikas programmu. Tā būs novatoriska, saistoša mūzika, kurā džezs, panks, arī laikmetīgā mūzika. pianistam Reinim Zariņam šis saspēle būs liels izaicinājums. Taču Reinis Zariņš kopā ar viņu studējis Jēlas universitātē un kopā arī spēlējuši."

Zagorska arī atgādina, ka pirmajā festivālā uzbūvēts čells, kuru iegādājas viens čellists. Nākotnē festivāla rīkotāji vēlētos atrast partneri, ar kura palīdzību varētu uzbūvēt jaunu instrumentu un dāvāt to kādam jaunam Latvijas talantam.