Ar akadēmiskiem lasījumiem un koncertu 2. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atzīmēs valodnieka un izcila Latvija kultūras darbinieka Valda Bisenieka (1928–2017) 90 gadu jubileju. Par Valdi Bisenieku – valodnieku, dzejnieku un kultūras darbinieku Kultūras Rondo studijā saruna ar Arni Šablovski un Valteru Nollendorfu.

"Viņa personības šarms bija fascinējošs. Unikāls un vienreizējs, savā ziņā renesanses laika cilvēks mūsdienās" atzīst raidījuma viesi.

"Viņš savu milzīgo biezo latviešu-vācu valodas vārdnīcu varētu ņemt un deklamēt no viena gala līdz otram un cilvēki būtu fascinēti klausīties," bilst Valters Nollendorfs.

Jautāts par iepazīsānos ar Valdi Bisenieku, Arnis Šablovskis atzīst, ka nemaz neatceras, bet pats Bisenieks teicis, ka tas bijis parkā, kad viņš skrējis. "Es esot interesējies par dzīves jēgu. Tā pats Valdis saka," atklāj Šablovskis.

Nollendorfs stāsta, ka pirmā tikšanas ar Bisenieku viņam bijusi netieša, kad kolēģi ģermānisti 1990. gadā viņam norādījuši, ka Bisenieks it kā tulkojot "Faustu".

„Pie sevis nodomāju, ak, kungs, vēl viens grib tulkot „Faustu”. Kad iepazinos pa īstam ar viņu un „Fausts” iznāca, es to novērtēju,"norāda Nollendorfs. "Mans atzinums ir, ka Rainis ir poētisks, Raiņa „Fausta” tulkojums paveic lielo tulkošanas darbu, ar kuru 19. gadsimtā tapa latviešu valoda. (..) Kad redzēju Bisenieka tulkojumu, sāku ieskatīties un salīdzināt, mans secinājums - viņa tulkojums ir tāds, ko var citēt akadēmiskos citējumos, tas daudz tuvāks metram, izteiksmes līdzekļiem.

Valdis ir godīgi pateicis, ir vietas, kur Raini nevar pārtrumpot, atstājis viņa tulkoto kursīvā. Skaista paklanīšanās, kur arī ģēnijs redz robežas."

Bisenieka jubilejas pasākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā plkst. 16.30 LNB korē notiks akadēmiskie lasījumi "Leģenda Valdis Bisenieks. Atdzejotājs, dzejnieks, personība" ar Viestura Vecgrāvja, Valtera Nollendorfa, Ojāra Spārīša, Kaspara Kļaviņa, Mārtiņa Mintaura un Gunta Gailīša piedalīšanos. Tiks atvērta V. Bisenieka tulkotā grāmata "Ziediņi".

Savukārt plkst. 19.00 Ziedoņa zālē koncertuzvedums "Ceļš un sasaukšanās". Tajā piedalīsies Vestards Šimkus un Kaspars Znotiņš, Viestura Kairiša režija.

Izcilais atdzejotājs no vācu, itāļu, angļu un sanskrita valodām, dzejnieks un tulkotājs, domātājs, Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts – neordināra Latvijas kultūras personība – Valdis Bisenieks 2. oktobrī būtu svinējis savu 90. jubileju. Viņš ir iedvesmojis, ietekmējis daudzus dažādu paaudžu literātus, mūziķus, māksliniekus, filozofus, teologus un dzīves jēgas meklētājus. Katrā kontaktā ar viņu it kā reāli atdzīvojās pagājušo gadsimtu Eiropas klasiskās kultūras tēli, simboli un vērtības. Mūža beigās atklājās arī aktiera talants, viņš debitēja ar lomu filmā "Segvārds Vientulis". Valdis Bisenieks ir Rotari klubu kustības atjaunotājs Latvijā 1990. gadā.