Turpinām iepazīstināt ar ciklu „Āzijas mākslas stāsti”, kas ir mainīgs un skatāms mākslas muzejā Rīgas Birža. Šoreiz eksponēts un pētīts Ķīnas tējas trauku komplekts, kas 1935. gadā atsūtīts no Šanhajas. Interesants ir arī dāvinājuma nokļūšanas ceļš uz Rīgu.

Uz traukiem redzamie gleznojumi atspoguļo mītiskos dzīvniekus ķīniešu mitoloģijā - pūķi un feniksu. Šoreiz Āzijas mākslas stāsts saskaņots ar lielo izstādi „Mūsu muzejs”, kas skatāma Rīgas Biržā un veltīta Valsts mākslas muzeja simtgadei.

Austrumu galerijas nelielajā stūra telpā, kur jau ierasts redzēt kādu no „Āzijas mākslas stāstiem” šoreiz stikla vitrīnā tējas trauku komplekts ar 15 priekšmetiem, bet gar sienām plakātos lasāma un pētāma sīkāka informācija un fotoattēli par to. Kā skaidro cikla idejas autore, izstāžu kuratore Kristīne Milere, šoreiz izvēlēts priekšmetu kopums, kas sasaucas ar Lielajā zālē skatāmo izstādi „Valsts mākslas muzejam - 100”.

Tējas trauku komplektu Valsts mākslas muzejam Rīgas pilī 1935.gadā dāvinājis Šanhajā dzīvojošais latvietis Vilis Uzeliņš. Viņš dāvājis vēl dažādus citus ķīniešu dekoratīvi lietišķās mākslas priekšmetus, piemēram, „Ķiršu koks” pašlaik skatāms Lielajā zālē izstādē „Mūsu muzejs”.

Kā Ķīnas tējas trauku komplekts nonācis Rīgā, Valsts mākslas muzeja kolekcijā, to pētījusi muzeja Rīgas Birža Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja Baiba Uburģe. Viņa uzsver, ka pirmie dāvinājumi muzeja krājumā nonākuši 20.gadu sākumā, līdz ar muzeja izveidi, jo daudzi tautieši tā vēlējušies atbalstīt valsti, turklāt Šanhajā tolaik bijusi diezgan liela latviešu kopiena.

 

Valsts mākslas muzeja ceļvežos uzskaitīti jaunieguvumi un izstādē redzams ceļvedis, kur minēti dāvinātie priekšmeti. Diemžēl par pašu dāvinātāju Vili Uzeliņu nekas daudz nav zināms. Viņš ir minēts Latvijas biedrības Šanhajā biedru saraksta, ir tikai zināms stāsts, kā viņa dāvinātie priekšmeti ceļoja uz Latviju. Šo viņa dāvināto tējas trauku komplektu Baiba Uburģe raksturo kā eksporta un porcelānu pašu vajadzību sajaukumu.

Jau sastādīts plāns nākamajam gadam ciklā „Āzijas mākslas stāsti”, nākamais priekšmets būs ļoti skaistas mazas japāņu porcelāna vāzītes. Un arī šie priekšmeti būs saistīti ar Valsts mākslas muzeja kolekciju.

Tējas trauku komplekts no Ķīnas ciklā „Āzijas mākslas stāsti” būs aplūkojams līdz 6.decembrim. tad to nomainīs nākamais stāsts.