Latvijas Nacionālajā baletā 20.aprīlī pirmizrāde - „Vijs. Šausmu naktis”. Balets tapis pēc Mikolas Gogoļa stāsta „Vijs” motīviem. Ukraiņu komponista Aleksandra Rodina un horeogrāfa Radu Poklitaru balets iestudēts 2019.gadā Kijivas Modernajā baletā. Latvijā iestudējumu veido komanda no Ukrainas, savukārt baleta muzikālais vadītājs un diriģents ir Kaspars Ādamsons. Baleta mākslinieki atzīst, ka horeogrāfs lielu vērību velta detaļām, kustībām ir dramaturģiski piesātināts saturs.

Ar duetu no baleta „Vijs. Šausmu naktis” sākas iepazīstināšana ar horeogrāfa Radu Poklitaru baletu, kas veidots pēc Gogoļa stāsta „Vijs” motīviem, vēstot par studenta Homas Bruta sastapšanos ar tumšajiem spēkiem. Baletā vairākiem tēliem saglabāti Gogoļa dotie vārdi, taču tā nav stāsta ilustrācija.

Horeogrāfs Radu Poklitaru ir dzimis Kišiņevā, Moldovā, bijis Baltkrievijas Lielā teātra dejotājs, divus gadus pildījis Moldavas Nacionālās operas galvenā baletmeistara pienākumus, bet 2006.gadā ar filantropa atbalstu dibinājis pats savu teātri – Kijivas moderno baletu. Horeogrāfs līdz šim radījis ap 50 viencēlienus un pilna apjoma iestudējumus.

Galveno Homas Bruta lomu dejos Pepeins Lukss Geldemans vai Eidens Viljams Konefrijs. Eidens par savu tēlu  uzsver slikto, kas cilvēka dabai piemīt un kā to atklāt.

Horeogrāfs Radu Poklitaru otro reizi strādā pie mums, 2006.gadā  iestudēja baletu „Pelnrušķīte”. Savukārt balets „Vijs. Šausmu naktis” pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2019.gadā Kijivas Modernajā baletā, pēc tam iestudēts arī Odesā.

Ciklā „Sarunās pirms pirmizrādēm” kā allaž rosinošas ir operas vēsturnieka Mikus Čežes lekcijas, šoreiz  par „Ticību un māņticību” . Lekcijā ietverti filmu fragmenti, arī no 1967.gadā tapušās pirmās padomju šausmu filmas „Vijs”. Kā vienu no īpatnējām „Vija” interpretācijām Čeže minēja serbu režisora Džordža Kadijeviča 1990. gada filmu „Svētvieta”.

Svarīga piebilde, baletu „Vijs. Šausmu naktis” tās veidotāji iesaka skatīties no 14 gadu vecuma. Baleta pirmizrāde notiks rīt, 20.aprīlī, nākamās izrādes 21.aprīlī un 13.maijā.