Anitas Rožkalnes monogrāfija "Brīvie vektori. Versija par Gundegu Repši" nonākusi Kultūras rondo grāmatu plauktā. Kā tapusi monogrāfija un kāda loma tajā bijusi pašai tās autorei kā kritiķei, pārrunājam ar Anitu Rožkalni.

Anita Rožkalne pirmo reizi ar Gundegu Repši sarunājās 1989. gadā (rakstiski). 

"Vēstuļu apmaiņa bija tik iespaidīga, esmu sekojusi Gundegas Repšes daiļradei arī jaunākās literatūras kontekstā visus šos gadus. Arī turpmāk daudz iznācis sarunāties, viesoties pie rakstnieces," atklāj Anita Rožkalne. "Likumsakarīgs literatūras zinātniecei, ka pamazām uzkrātie materiāli beidzot īstenojas grāmatā." 

Anita Rožkalne bilst, ka rakstnieces personībā saista Repšes tiešums, atvērtība, viņas spēja iejusties līdzcilvēkos un saprast viņus, lai arī ne vienmēr tas nozīmē, ka viņa paijā galvu. Un viņas patiesās rūpes par tiem, kas viņai ir tuvi.

"Viņas darbos mani suģestē tas, ka tur ir daudz ko domāt, tur spilgta tēlainība, spilgti raksturi, spilgtas varoņu izjūtas un pat kaislības. Tajā pašā laikā ir labi samanāmi vairāki slāņi, kurus "var rakt un var arī nerakt", kā tautā saka.

Var lasīt virsējo, sižeta slāni, tad ir kaut kāds cits vēl nākamais, nākamais un varbūt pat vēl aiznākamais, kas der tiem, kam patīk intelektuāli vingrinājumi," norāda Anita Rožkalne.

Materiāli krāti apzināti gadiem ilgi un apmēram pirms trim gadiem Anita Rožkalne nolēmusi, ka tam jārezultūejas arī citiem izlasāmā formā.

"Pieļauju, ka tik bagātīga materiāla par vienu mūsdienu rakstnieku vai rakstnieci Latvijā šobrīd nevienam citam nav," vērtē Anita Rožkalne.